Ładowarki do samochodów elektrycznych to ciekawy temat, który wraz z upływem czasu będzie interesował coraz większą ilość osób. Obecnie samochody zasilane energią elektryczną w Polsce są czymś dość niszowym, ale zaczyna się to zmieniać.
Nie tylko więcej osób ma je w swoich garażach, ale też w miejscach publicznych pojawiają się specjalne ładowarki do tego typu pojazdów, z których każdy może skorzystać. Co warto o takich ładowarkach wiedzieć? Jak dobrać je do posiadanego samochodu? Wszystko wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!
Ładowarki ładujące prądem zmiennym i stałym
W zależności od modelu samochodu elektrycznego, znajdziemy w niej osobne porty obsługujące ładowanie prądem zmiennym lub stałym bądź jedno wejście, które można wykorzystać do ładowania zarówno jednym, jak i drugim typem prądu. Zależnie od tego, czy wybierzemy AC, czy DC, potrzebna nam będzie inna ładowarka.
Ładowarki wykorzystujące prąd zmienny nie należą do najszybszych. Możemy się spodziewać, że za ich pomocą naładowanie samochodu do pełna zajmie nam co średnio kilka godzin. Dużo zależy od specyfiki samej ładowarki (czy na przykład ma ona zabezpieczenie EVSE, czy też nie – bez tego zabezpieczenia maksymalna moc ładowania wynosi 13 kW, z zabezpieczeniem nawet 22 kW).
Ładowarki z prądem stałym mają już znacznie większe możliwości. W teorii moc ładowania za ich pomocą może sięgać nawet 350 kW, ale w praktyce powszechnie dostępne ładowarki są znacznie słabsze. Wynika to z faktu, że taka moc ładowania może znacznie przeciążyć sieć energetyczną na danym obszarze.
Ładowarki ładujące prądem stałym (które w rzeczywistości wykorzystują prąd zmienny i po prostu zamieniają go w prąd stały) spotkamy na przykład na autostradach i w innych powszechnie dostępnych miejscach, natomiast zazwyczaj będą miały one moc w okolicach kilkudziesięciu kW. Pozwoli to na znacznie szybsze naładowanie swojego pojazdu niż w przypadku ładowarek wykorzystujący prąd zmienny.
Ile kosztuje ładowarka do samochodu elektrycznego?
To, ile będą nas kosztowały ładowarki do samochodów elektrycznych, zależy od interesujących nas parametrów ładowania. Za najszybszego możliwego wallboxa ładującego prądem zmiennym, a więc mającego moc ładowania na poziomie 22 kW, zapłacimy niemało – w okolicach co najmniej 6 tysięcy złotych. Taka ładowarka pozwoli bezpiecznie i szybko ładować pojazd w swoim domu, aby w razie potrzeby był gotowy do wyjazdu.
Potężne ładowarki wykorzystujące prąd zmienny kosztują wielokrotnie więcej, natomiast raczej są to sprzęty użyteczności publicznej, a nie coś, co ktoś kupuje sobie do ładowania tylko jednego samochodu elektrycznego w domu.