Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Przedstawiciel handlowy jest pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorstwem a klientem. Do jego zadań należy tworzenie pozytywnego wizerunku firmy, pozyskiwanie nowych klientów oraz realizowanie planu sprzedażowego firmy.

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciel handlowy często ma nienormowane godziny pracy. Najczęściej większość swojego dnia pracy spędza w samochodzie podróżując pomiędzy siedzibami klientów. Zasięg pracy zależy od firmy, może obejmować jedną dzielnicę, cały region lub jedno miasto. Wszystko zależy od specyfiki branży. Każdy przedstawiciel tworzy własną sieć sprzedaży są to obsługiwane przez niego punkty, którymi się opiekuje. Bardzo rzadko spędza on czas w siedzibie firmy, a co za tym idzie prawie wszystkie oferty pracy wymagają posiadania prawo jazdy przez potencjalnych kandydatów.

Do najważniejszych zadań przedstawiciela handlowego należy pozyskiwanie nowych oraz utrzymywanie dobrych relacji już obecnymi klientami, czy kontrahentami. Handlowiec zbiera informacje o podaży i pobycie produktu tworzonego przez jego firmę. Może on również proponować różnego rodzaju rozwiązania, które zwiększą sprzedaż, oferować specjalne regały, czy dodatki. Wszystko zależy od tego w jakiej firmie pracuje i jakie ma relacje z klientem.

Zwykle do jego zadań należy również rozwiązywanie potencjalnych problemów ze zwrotem produktów, czy błędami w dostawach. Utrzymując dobre relacje z klientami może oferować im specjalne oferty i rabaty. Ważne by osoba pracująca na tym stanowisku potrafiła dobrze wyważyć dobro klienta i dobro firmy.

Kto może zostać przedstawicielem handlowym?

Umiejętności miękkie

Osoba, która ubiega się o to stanowisko nie musi posiadać, żadnych specjalnych kwalifikacji. Przedsiębiorstwa bardzo często szkolą swoich pracowników od postaw. Każda firma posiada własny system i sposób działania do którego musi dopasować się potencjalny handlowiec.

Przedstawiciel handlowy powinien być komunikatywny musi nie tylko przedstawiać oferty w zrozumiały sposób ale też dobrze orientować się w sytuacji swoich klientów. Osoby, które aplikują powinny dobrze czuć się rozmawiając z obcymi osobami w obcym środowisku. Bardzo dobrze, jeśli potrafią od razu wzbudzić zaufanie potencjalnych kontrahentów.

W tym zawodzie przydaje się również cierpliwość oraz wyrozumiałość. Zdarza się, że początki relacji z klientami bywają bardzo trudne, natomiast z biegiem czasu zyskują oni na wartości. Atutem będzie również dobra pamięć, przedstawiciel handlowy powinien zawsze pamiętać jak nazywają się jego klienci, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zbudować dobrą relację.

Ponieważ handlowiec musi realizować cele sprzedażowe przydarzą mu się umiejętności perswazyjne. Warto jest zachęcać klientów do zamówień, szczególnie nowości, jeśli mogą sobie na to pozwolić. Relacje z kontrahentami mają być dobre, jednak to wciąż relacja biznesowa.

Handlowców musi również cechować duża pewność siebie oraz dobre radzenie sobie z porażkami. Mogą zdarzać się sytuacje, gdy mimo najlepszych chęci nie da się zrealizować planu sprzedażowego. Ważne, by mimo to utrzymywać dobre relacje z klientami, mogą przydać się w przyszłości.

Handlowcy bardzo często przy pozyskiwaniu klientów liczą się z dużą konkurencję, często z tego samego obszaru. Klienci widząc kolejną osobę, która chce rozpocząć współprace, może zachowywać się w różny sposób. Bardzo często po długim oczekiwaniu są oni odsyłani bez słowa albo zbywani kilkoma ogólnikami.

W tym zawodzie przydaje się również przyjazna aparycja. Psychologicznie, jeśli ktoś jest atrakcyjny fizycznie łatwiej wywołać dobre, pierwsze wrażenie. Dodatkowo niechlujny ubiór, czy niezadbane włosy przekładają się na negatywny wizerunek całej firmy.

Umiejętności twarde

Dobry przedstawiciel handlowy powinien dobrze orientować się w realiach rynku. Ważne by miał dużą wiedze z zakresu branży w której pracuje. dzięki temu łatwiej będzie mu zdobyć zaufanie kontrahentów. Handlowiec powinien umieć również prowadzić samochód w każdych warunkach. Jeżdżenie po zakorkowanych miastach, szybkie znajdowanie miejsc parkingowych, umiejętność poruszania się po wąskich nieoświetlonych drogach.

Zarobki przedstawicieli handlowych

Średnia zarobków przedstawicieli handlowych w 2021 roku wynosiła 5150 zł brutto. Jest to podstawa do której każdy handlowiec dostaje premię za realizowanie celów sprzedażowych. Wszystko zależy w jakim miejscu pracuje i jak wielu klientów udało mu się zdobyć. W zawodzie handlowca bardzo ważna jest również branża w jakiej się porusza. Zupełnie inne zarobki są w branży farmaceutycznej, czy motoryzacyjnej, a inne w odzieżowej, czy ze sprzętem AGD/RTV. Na wysokość pensji wpływa również doświadczenie i poziom wykształcenia.

Przedstawiciel handlowy rozpoczynając współpracę z daną branżą dostaje służbowy telefon, laptop/tablet oraz samochód. Zdarzają się przypadki, gdy przedsiębiorstwa zezwalają na użytek auta również w celach prywatnych.

Organizacja pracy własnej

Zawód przedstawiciela handlowego wiąże się z dużą ilością planowania własnego czasu pracy. Do obowiązków handlowców należy sporządzanie harmonogramu tras przejazdu, szacowanie czasu potrzebnego na rozmowy z klientami. Takie działania wymagają dużej samodyscypliny, ponieważ handlowiec jest rozliczany nie za czas spędzony w pracy a za jej efektywność.

Handlowiec zwykle posiada własne kartoteki klientów, które zawierają podstawowe informacje dotyczące ich działalności oraz ilości zamówień( w tym ich wartości). Pracodawcy wymagają równie okresowego przedstawienia ilości klientów zdobytych oraz utraconych. Zdarza się również, że firma podczas ewaluacji pracowników bierze pod uwagę ilość przejechanych kilometrów oraz liczba odbytych rozmów telefonicznych.

Praca przedstawiciela handlowego jest dość trudna i wymagająca. Dobrze odnajdą się w niej osoby, które lubią wyzwania i potrafią sobie radzić ze stresem. Ten zawód uczy jak budować trwałe relacje, organizować pracę własną i dbać o szczegóły. Ponieważ nie wymaga duże doświadczenia sprawdza się szczególnie wśród młodych osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności.

Dodaj komentarz