Jak dbać o dysk twardy?

Jak dbać o dysk twardy?

Dyski HDD są niezwykle podatne na uszkodzenia, co kończy się w zdecydowanej większości przypadków utratą nie tylko ich sprawności, ale także znajdujących się na nich danych. Naprawa dysku https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/ będzie możliwa tylko w niektórych przypadkach. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli przechowywaliśmy na nim ważne informacje, które dodatkowo nie były nigdzie skopiowane. Tego typu nieprzyjemnych sytuacji można uniknąć, jeśli podejmie się kroki w celu odpowiedniego zadbania o swój dysk twardy. Tylko jak to robić?

Dysk trzeba przenosić ostrożnie

Z czego wynika tak duża podatność dysków twardych na uszkodzenia? W ich wnętrzu znajdują się talerze, które obracają się z niesamowitą prędkością (kilka tysięcy obrotów na minutę), a bezpośrednio nad nimi umieszczone są głowice.

Potrząśnięcie, przewrócenie czy uderzenie dysku może sprawić, że głowica uderzy w talerz i tym samym go uszkodzi (a więc także znajdujące się na nim dane). Dlatego też dysk należy transportować z dużą dozą delikatności. Nie tylko wtedy, kiedy jest włączony i pracuje, ale także już po jego odłączeniu od komputera czy laptopa.

Ważne jest także, aby po zakończeniu pracy z dyskiem użyć opcji bezpiecznego usuwania urządzeń. Odczepienie dysku bez wcześniejszego wykonania tej czynności może z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić do uszkodzenia danych.

Należy zachować odpowiednią temperaturę

Dyski w trakcie pracy się nagrzewają – to zupełnie oczywiste. Należy jednak zadbać, aby temperatura nie stała się zbyt wysoka, ponieważ może to zaowocować trwałymi uszkodzeniami dysku.

W przypadku dysku twardego wewnętrznego, oznacza to zamontowanie wentylatora lub modułu chłodzącego. Warto także podjąć czynności prewencyjne w zakresie przegrzania, na przykład zachowując przerwę podczas montowania dwóch dysków obok siebie.

Jeśli zaś chodzi o dyski zewnętrzne, należy nie wystawiać ich przez długi czas na działanie promieni słonecznych (czyli na przykład nie zostawiać ich na parapecie).

Dysk trzeba regularnie diagnozować

Warto dokonywać regularnej diagnozy stanu dysku, zwłaszcza, jeśli zauważyliśmy, że zaczął on działać wolno czy ogółem mówiąc spadła jego wydajność. Jeśli uszkodzenie nie jest mechaniczne, a logiczne, jest szansa, że naprawa dysku twardego https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/ jeszcze się powiedzie.

Żaden dysk nie będzie działał w nieskończoność – tego typu urządzenia mają zawsze swoją datę ważność i może ona wybić zarówno po roku użytkowania, ja i po dekadzie.

Dodaj komentarz