Poznaj bliżej miasto Sosnowiec

Poznaj bliżej miasto Sosnowiec

Sosnowiec to miasto na prawach powiatu należące do województwa śląskiego, w którym mieszka blisko 200 tysięcy osób. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku można zauważyć zauważalny spadek liczby mieszkańców, którzy w większości zaczęli emigrować do innych miast z powodu upadku przemysłu ciężkiego i wzrostu bezrobocia. Aby poczytać to czym aktualnie żyje miasto warto śledzić wiadomości Sosnowiec pojawiające się na portalu otososnowiec.pl. Co charakterystycznego znajduje się w mieście i co warto w nim zobaczyć?

​Cerkiew Prawosławna w Sosnowcu

Godnym uwagi miejscem w Sosnowcu jest sławna cerkiew znajdująca się niedaleko ulicy Jana Kilińskiego. Cerkiew pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii jest jedną z trzech cerkwi w Sosnowcu należących do wyznania prawosławnego. Budowla została wzniesiona z cegieł i kamienia oraz składa się z pięciu części. Już z daleka wygląd budowli potrafi przyciągnąć wzrok i trudno przejść obojętnie. Nic więc dziwnego, że miejsce cieszy się szczególnym zainteresowanie nie tylko wśród wiernych, ale również turystów.

​Pałac Schoena w Sosnowcu

Wzniesiony w roku 1903 pałac w którym mieści się również muzeum stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Styl architektoniczny budowli podkreśla neogotycka wieża nawiązująca do samego gotyku angielskiego. Pozostała część budowli również kojarzy się głównie z neogotykiem, ale uważny obserwator może znaleźć również wpływy innych stylów, na przykład neobarokowego lub neoromańskiego. Początkowo pałac służył jako prywatna siedziba, w roku 1923 został wydzierżawiony i zaadoptowany na potrzeby działającego tutaj sądu. W czasie drugiej wojny światowej i okupacji niemieckiej w tym miejscu znajdował się luksusowy hotel. Po wojnie wrócił on do swojej przedwojennej funkcji związanej z działalnością sądu. W samym pałacu znajduje się również restauracja, a nieopodal budynku jest również niewielki park, który wart jest również zwiedzenia.

​Molo Stawiki Deptak

W Sosnowcu popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców, ale także turystów, cieszy się atrakcyjne molo znajdujące się w przy kąpielisku Stawiki. Jest to idealne miejsce, aby odpocząć na leżakach, pospacerować, a także pojeździć po okolicy na rowerze. Miejsce przyciąga sporo ludzi w okresie letnim. Istnieje możliwość skorzystania z lokalnej gastronomii oraz urządzenie własnego grilla w wyznaczonych do tego miejscach. Dużą popularnością cieszą się tutaj szczególnie różnorodne sporty wodne oraz zawody, które są atrakcją samą w sobie i przyciągają wielu obserwatorów.

Dodaj komentarz