Czym jest kod AuthInfo?

Czym jest kod AuthInfo?

Kod autoryzujący domenę (AuthInfo) to kod umożliwiający przeniesienie domeny do innego płatnika, czyli firmy gdzie jest opłacane coroczne wznowienie za domenę. Jest on również potrzebny przy sprzedaży domeny innemu abonentowi. Kod authinfo to rodzaj hasła lub PIN-u autoryzującego domenę jako naszą własność. Można zatem powiedzieć, że kod authinfo to coś w rodzaju aktu własności domeny.

Mając taki akt własności mamy możliwość decydowania o domenie. Do najważniejszych, wręcz strategicznych decyzji związanych z domeną zaliczamy wybór rejestratora do corocznych odnowień domeny oraz możliwość odsprzedaży domeny. Przy przenoszeniu domeny do innego rejestratora na nowym domenowym koncie w zakładce TRANSFER DOMENY wpisujemy nazwę domeny i jej kod autoryzujący. Następnie w mailu przesłanym z NASK, który jest przyporządkowany do danej domeny klikamy potwierdzenie transferu i taka domena podlega już pod obsługę nowego rejestratora. Podobnie jest przy klasycznej (papierowej) sprzedaży domeny. Między innymi nowemu abonentowi przekazujemy kod authinfo, a on przenosi ją na swoje konto.

Można zatem powiedzieć, że kod authinfo to władza. Władza o decydowaniu gdzie będą opłacane co rok przedłużenia domeny internetowej. A władza ma to do siebie, że nikt nie chce się nią dzielić. Rejestratorzy domen niechętnie nagłaśniają fakt, że domeny można przenosić. Jak już ktoś się na to zdecyduje to starają się na ile to możliwe utrudnić, zniechęcić lub przekonać do zmiany decyzji abonenta domeny. Dlaczego? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze. Otóż zabranie domeny do innego rejestratora powoduje, że nie dostanie on kolejnej wpłaty za odnowienie tej domeny. Pieniądze otrzyma nowy rejestrator.

Jaki jest najpowszechniejszy powód przenoszenia domeny do nowego rejestratora? Jest nim oczywiście cena za odnowienie domeny. Po co przepłacać, skoro gdzie indziej można zapłacić mniej za to samo. Tak, za to samo, bo wszystkie polskie domeny są rejestrowane w NASK i wszyscy licencjonowani partnerzy NASK mają jednakowe ceny za rejestrację i odnowienie domeny. Ale przecież ważne jest świadczenie usług na wysokim poziomie! A to kosztuje! Tak się składa, że to NASK wyznacza standardy i tym, którzy nie spełnią określonych zasad bezpieczeństwa domen po prostu dziękują za współpracę. Nasze domeny są bezpieczne, bo tak naprawdę rejestruje je tylko NASK poprzez sieć licencjonowanych partnerów.

Niedawno nieliczni rejestratorzy wprowadzili nowum na rynku czyli JAWNY KOD AUTHINFO. Jest to kod dostępny online na domenowym koncie użytkownika po dodatkowej weryfikacji. Czyli każdy może zabrać swoją domenę od nich kiedy tylko zechce. Dlaczego więc ci rejestratorzy nie obawiają się masowego zabierania domen? Odpowiedź jest oczywista. Oferują domeny w tak przystępnej cenie za rejestrację i odnowienie, że mało kto zdecyduje się na szukanie jeszcze tańszego rejestratora. Najczęściej to domeny od droższych rejestratorów przenoszone są do nich.

Dodaj komentarz