Czym jest UX?

Czym jest UX?

Współczesny marketing internetowy oparty jak w dużej mierze na SEO ( Search Engine Optimalization) czyli dopasowywaniu i optymalizacji stron pod kątek silnika wyszukiwarek. Z uwagi, iż doświadczenie wielu pracowników, którzy biorą udział w tym procesie nieustannie rośnie, jak też świadomość tego, jakie czynniki, często coraz bardziej subtelne, mają wpływ nie tylko na samą pozycje strony w wyszukiwarkach, ale też ilość osób, która na nią powraca, powstają nowe działy SEO lub pokrewne. Jednym z nich jest UX Designer. Dla wielu osób nazwa stanowiska może brzmieć abstrakcyjne, obco albo kojarzyć się z kolejną, anglojęzyczną nazwą, która oznacza bliżej niesprecyzowany zawód, czy profesję. Nic bardziej mylnego.

Czym zajmuje się UX Designer?

Skrót “UX” pochodzi od angielskiego epitetu users experience. Czyli UX Designer, to osoba, która kreuje doświadczenia użytkowników stron internetowych. Chodzi przede wszystkim o te pozytywne wrażenia i odczucia, które sprawiają, że użytkownicy powracają na konkretne witryny. Z uwagi, iż wiele czynników ma wpływ na odbiór strony ze strony jej odwiedzającego, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu działań, często gruntowna przebudowa architektury strony.

Wymagania klientów coraz więcej rosną

Z uwagi, iż strony internetowe są czymś naturalnych, jak też ogólnodostępnych, a ich ilość jest po prostu ogromna, na przestrzeni lat użytkownicy, mniej lub bardziej świadomie, wyrobili sobie system oceny, na podstawie której decydują się pozostać chwilę dłużej zostać pod danym adresem lub nigdy więcej tam nie wracać. Podstawowym czynnikiem jest oczywiście czas ładowania. Z uwagi na ogólny dostęp do Internetu, jak też bardzo szybkie łącza, problem z ładowaniem strony często leży po stronie jej twórcy. Jeśli strona przysłowiowo “zamula”, większość osób, prędzej, czy później, zacznie się irytować i poszuka innej, alternatywnej, która spełnia jego oczekiwania. To samo dotyczy jej ogólnego wyglądu, szaty graficznej, czcionek, wszystkiego, co sprawia, iż jest ona wizualnie atrakcyjna, jak też nowoczesna. Zadaniem UX Designera jest optymalizacja strony pod kątem wymagań, jak i oczekiwań użytkowników. Innymi słowy musi zrobić wszystko, by odwiedzający nie miał się do czego przyczepiać. Bardzo ważna jest prosta nawigacja, czytelne menu, elegancko umieszczone grafiki, możliwość sprawnego scrollowania strony, czy jej wersja mobilna. Designerzy, w dużej mierze, dzielą się na dwie grupy: pierwsza zajmuje się kwestiami projektowymi, druga natomiast odpowiada za badanie potrzeb klientów. Obie te grupy uzupełniają się nawzajem i są źródłem inspiracji oraz wiedzy.

Dodaj komentarz