Jak stworzyć popularnego bloga kulinarnego?

Jak stworzyć popularnego bloga kulinarnego?

Gotowanie jest pasją wielu osób. W grupie tej znajdziemy nie tylko panie domu ale także osoby młode, seniorów i coraz częściej mężczyzn. Bardzo dobrym sposobem na rozwijanie tej pasji i dzielenie się spostrzeżeniami jest prowadzenie bloga kulinarnego.

Jak zacząć prowadzenie bloga kulinarnego?

Prowadzenie hobbystycznego bloga o tematyce kulinarnej nie zajmuje bardzo dużo czasu, bo można to robić niejako przy okazji gotowania i przyjmowania gości. Zacząć musimy od znalezienia miejsca dla naszego bloga. Najlepiej wybrać jedną z darmowych platform, które umożliwiają prowadzenie blogów z pomocą szablonów. W tym przypadku nie jest wymagana duża znajomość obszaru tworzenia stron internetowych bo wszystko robi się tutaj intuicyjnie. Zawczasu obmyślamy nazwę dla naszego bloga i tworzymy kategorie. Przepisy można podzielić według rodzajów na przykład: ciasta, pieczywo, zupy, sałatki albo według kuchni narodów a więc: kuchnia polska, włoska, hiszpańska. W sieci możemy znaleźć wiele blogów o wąskiej specjalizacji na których są przepisy na dania wegetariańskie, bez glutenu albo przepisy na pieczywo. Na takim blogu bardzo ważne będą zdjęcia dlatego warto postarać się o dobry sprzęt i odpowiednio naświetlone miejsce do fotografowania. Sam proces prowadzenia bloga jest stosunkowo prosty. Gdy przygotujemy ciekawą potrawę robimy jej ładne zdjęcia i zamieszczamy wpis. Zwykle składa się on z tytułu, krótkiego opisu, listy składników i sposobu wykonania. Dodajemy oczywiście nasze zdjęcia i umożliwiamy odwiedzającym komentowanie.

Jak mieć dobry kontakt z użytkownikami?

Prowadzenie bloga to nie tylko dodawanie przepisów, ale także stałe interakcje z odbiorcami. Warto wiec mieć włączone komentarze i służyć radą wszystkim osobom, które pragną wypróbować przepis a mają jakieś wątpliwości. Na niektórych blogach w komentarza udostępniona jest także opcja dodawania zdjęć wypróbowanej potrawy przez użytkowników, co bardzo uatrakcyjnia bloga i sprawia, że użytkownicy czują się współtwórcami.

Jak promować bloga kulinarnego?

Jest wiele sposobów na to by zwiększyć popularność bloga. Można go dodawać do różnych katalogów i agregatorów stron kulinarnych. Warto mieć także profil dla bloga na portalu społecznościowym by na bieżąco informować użytkowników o nowych postach. Wreszcie takiego bloga warto pozycjonować na określone słowa kluczowe, dzięki czemu trafi na niego więcej osób z wyszukiwarki. Można też najciekawsze wpisy dodawać do serwisów społecznościowych takich jak Pinterest, co przyciągnie kolejne nowe osoby.

Dodaj komentarz