Samodzielne pozycjonowanie stron internetowych – warto czy nie warto?

Samodzielne pozycjonowanie stron internetowych – warto czy nie warto?

Jako przedsiębiorcy nierzadko decydujemy się na samodzielne zajęcie się nieraz skomplikowanymi sprawami, bo w ten sposób chcemy po prostu oszczędzać. Wiemy dobrze o tym, że każda kolejna współpraca z zewnętrzną firmą będzie obciążeniem dla naszego budżetu. Samodzielne działania bywają efektywne, ale nie zawsze takie są, dlatego musimy uważać, by z powodu własnego skąpstwa nie zająć się przypadkiem czymś takim, czym sami absolutnie nie powinniśmy się zajmować. A jak to wygląda w kontekście pozycjonowania? Czy pozycjonowanie stron internetowych trzeba koniecznie zlecać zewnętrznym agencjom, czy w jakichś sytuacjach i okolicznościach można zająć się nim samodzielnie? Które z tych dwóch rozwiązań dla nas samych i naszej firmy okaże się bardziej opłacalne? Aby dojść do odpowiednich wniosków, musimy po kolei przeanalizować sobie różne czynności i narzędzia składające się na pozycjonowanie stron. A jest ich sporo.

Po pierwsze – słowa i frazy kluczowe
Jeżeli mamy chociażby minimalną wiedzę na temat pozycjonowania, na pewno wiemy o tym, jak ważną rolę odgrywa w nim umiejętny dobór słów i fraz kluczowych. Początkowo to one będą dla nas najważniejsze. Skoncentrujemy się na wybraniu właściwych słów i fraz dla swojej strony, powiązując je oczywiście z tym wszystkim, co już na niej umieściliśmy – artykułami czy innymi treściami oraz grafikami bądź zdjęciami. Jeżeli jednak chcemy przeprowadzić te działania poprawnie i efektywnie, musimy mieć wiedzę na temat tego, jak często poszczególne frazy są wyszukiwane i jak zmienia się ich popularność w skali całego roku. Latem i wiosną popularne będą frazy związane m.in. z wakacjami, szukaniem tanich noclegów czy letnią odzieżą, podczas gdy zimą te nawiązujące do stoków narciarskich, świąt Bożego Narodzenia oraz sylwestra. Potrzeba naprawdę sporo czasu, by zorientować się w tym, na jakie hasła warto pozycjonować konkretną stronę. Tutaj liczy się zresztą nie tylko czas, ale też i doświadczenie w przeprowadzaniu podobnych działań. Biorąc już sam ten aspekt pod uwagę, jak na razie powinniśmy uznać, że pozycjonowanie stron internetowych przeprowadzane z pomocą profesjonalnych agencji ma dużo więcej sensu aniżeli pozycjonowanie na własną rękę.

Po drugie – odpowiednie przygotowanie do pracy
Dzisiejszy świat (głównie oczywiście ten wirtualny) daje nam niczym nieograniczony dostęp do wielu darmowych narzędzi. Na pewno już teraz z niektórych z nich aktywnie korzystamy. Pozostałe możemy wykorzystać właśnie do samodzielnego pozycjonowania strony. Jak sami jednak wiemy, narzędzia darmowe zazwyczaj są niestety narzędziami gorszymi od tych, za które trzeba zapłacić. A nieraz aplikacje czy specjalistyczne pakiety, mające ułatwiać pozycjonowanie stron internetowych, kosztują tak wiele, że sami nie jesteśmy w stanie z nich skorzystać. Raczej nie zdecydujemy się bowiem na subskrypcję programu, za który będziemy musieli płacić prawie tysiąc złotych i to co miesiąc. Agencje SEO mają natomiast nieograniczony dostęp do wszystkich tego rodzaju skutecznych narzędzi. Zawsze wykorzystują je zatem do pozycjonowania stron swoich klientów.

To przygotowanie wiąże się też bezpośrednio z przygotowaniem merytorycznym, czyli kompetencjami – posiadaną wiedzą, zdolnościami do wykorzystania jej w praktyce oraz doświadczeniem. Nie zdołamy bowiem zadbać o swoją stronę, jeżeli nie mamy pojęcia o tym, jak w ogóle zacząć ją pozycjonować. Zdobycie tej wiedzy wymaga natomiast olbrzymiego nakładu pracy i czasu, a tego czasu zapewne i tak nie posiadamy. Agencje SEO zawsze mają natomiast odpowiednie przygotowanie merytoryczne do tego, by zająć się pozycjonowaniem dowolnej strony internetowej.

Podsumowanie
Na świeżo po przeczytaniu tego tekstu nie powinniśmy mieć żadnych problemów z wysunięciem właściwych wniosków. Pozycjonowanie jest czymś świetnym, ale tylko wtedy, gdy poprawnie i prawidłowo się z niego korzysta. Sami raczej tego nie zrobimy. Zamiast więc dalej kombinować, lepiej od razu zwróćmy się po pomoc do jakiejś doświadczonej agencji SEO.

Dodaj komentarz