Czy kredyt gotówkowy jest dla każdego?

Czy kredyt gotówkowy jest dla każdego?

Kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem, z którego korzystamy nadzwyczaj chętnie. Nie ma się temu co dziwić, bo możemy przeznaczyć go na dowolnie wybrany cel. Nie sposób jednak nie zauważyć, że o taki kredyt niełatwo. Dobrze byłoby zatem zdawać sobie sprawę z tego, czy w ogóle mamy szansę go otrzymać. Jak się bowiem okazuje, nie każdy może ubiegać się o kredyt gotówkowy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Jak już zaznaczono na wstępie, nie każdy może ubiegać się o kredyt gotówkowy. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby o kredyt można było się w ogóle ubiegać. Oczywiście, aby otrzymać kredyt, koniecznie należy mieć ukończony osiemnasty rok życia. W Polsce bowiem, osiemnasty rok życia jest uznawany za granicę, od której zaczyna się pełnoletniość. Niektóre banki mogą jednak wskazać, że udzielają kredytów osobom, które ukończyły 21 rok życia. Oczywiście, każdemu bankowi zależy na tym, aby kredyt został spłacony przez klienta. W przeciwnym bowiem razie, bank nie tylko nie zarobi na udzieleniu kredytu, ale wręcz straci. Koniecznie trzeba więc przygotować się na badanie zdolności kredytowej przez bank. Nie ulega wątpliwości, że w niektórych przypadkach konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Dotyczy to jednak przede wszystkim kredytów hipotecznych.

Jak bank bada zdolność kredytową?

Bank bada zdolność kredytową na wiele różnego rodzaju sposobów. Będziemy musieli udzielić bankowi słownych wyjaśnień dotyczących naszej sytuacji finansowej. Konieczne jest również przedstawienie odpowiednich dokumentów, które potwierdzać będą nasze słowa. Nie da się więc ukryć, że bank będzie sprawdzał wysokość naszych comiesięcznych dochodów, a także rodzaj umowy. Największe szanse na uzyskanie kredytu mają rzecz jasna osoby, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli posiadamy umowę o pracę na czas określony, także mamy dość spore szanse. Jeżeli jednak mamy umowę o dzieło bądź umowę zlecenie, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że bank odmówi nam kredytu. Nie jest to jednak reguła, zwłaszcza jeżeli pracujemy już długi okres czasu i posiadamy regularne dochody. Dobrze byłoby mieć świadomość tego, że rata kredytu może mieć różną wysokość. Większość osób decyduje się raczej na równe raty kredytowe. Niektórzy jednak wybierają raty malejące bądź raty rosnące. Należałoby więc zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Warto także pamiętać, że największe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby posiadające pozytywną historię z bankiem.

Dodaj komentarz