Dlaczego nie należy bać się pieniędzy?

Wiele osób powie, że nie ma w państwach pierwszego świata ani jednej osoby, która bałaby się pieniędzy. I faktycznie nikt raczej nie boi się ich tak, jak możemy bać się pająków czy ciemności, ale nie oznacza to, że nie mamy w sobie zakorzenionego lęku przed pieniędzmi. Często wynika on z otaczającej nas rzeczywistości: ciągłego wyścigu szczurów i poczuciu, że pieniądze wyznaczają naszą wartość w oczach innych.

Strach przed pieniądzem ma różne twarze
Trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że ludzie nie boją się pieniędzy w tym najczystszym znaczeniu tego słowa. W końcu nikt nie ucieka z piskiem, kiedy pracodawca wręcza mu wypracowaną pensję. Chodzi o coś często znacznie gorszego i wyniszczającego nasze podejście do pracy i codzienności. Pieniędzy możemy bać się z różnych powodów, najczęstszym jest ich brak. Kiedy mamy pieniądze, wielu z nas panicznie boi się je stracić albo wydać je w zły i nieefektywny sposób. Innym rodzajem strachu opartym na pieniądzach jest przerażenie, które dopada nas na samą myśl o tym, że moglibyśmy nie sprostać finansowym oczekiwaniom naszego społeczeństwa, na przykład rodziny czy żony. Nie chcemy wyjść w ich oczach na nieudaczników, a niestety bardzo często brak pieniędzy kojarzy nam się właśnie z zostaniem przegrywem.

Pieniądze są tym, na co im pozwolimy
Bardzo często błędnie utożsamiany pieniądze z czymś złym, kiedy to my sami pozwalamy im stać się tym w naszych oczach. Często przekładamy nasze traumy czy irracjonalne strachy wywołane naszym środowiskiem właśnie na pieniądze. Stąd wiele osób demonizuje je i uważa, że życie byłoby znacznie lepsze, gdyby nie istniały. Niezdrowa relacja z pieniądzem tylko potęguje nasze strachy z nim związane. Jeśli nie zaczniemy patrzeć na nie jak na środek do celu, a nie cel sam w sobie, może się okazać, że zaczną rządzić naszym życiem. A my nie damy rady przejąć kontroli z powrotem, ponieważ będziemy sobie wmawiać, że to wcale nie nasza wina, a tego złego pieniądza. To wpędza nas w spiralę niepewności, a to niestety nie pomaga nam w przezwyciężeniu naszych strachów i innych problemów z pieniędzmi w tle.

Szacunek i dystans do pieniądza
Każdy z nas powinien dążyć do stworzenia zdrowej relacji z pieniędzmi, bo bez tego nie uda nam się przeżyć spokojnie i na naszych zasadach w kapitalistycznym świecie. Nie chodzi oczywiście o to, żeby codziennie rano rozmawiać z pieniędzmi przy kawie albo zabierać nasze pieniądze do kina, tylko żeby zbudować w swojej głowie prawdziwy obraz tego, czym dla nas są. Musimy przestać postrzegać je tak, jak robią to wszyscy dookoła nas. Niech nie będą one dla Ciebie czymś złym, koniecznością niszczącą całą twoją przyjemność z życia. Spróbuj podchodzić do nich z szacunkiem i dystansem, co pozwoli Ci się odciąć od negatywnych emocji, jakie mogą w Tobie wyzwalać. Strach przed pieniędzmi przeszkadza Ci w mądrym dysponowaniu nimi i cieszeniu się z posiadania ich w wystarczającej ilości.

Dodaj komentarz