5 zasad skutecznego oszczędzania

5 zasad skutecznego oszczędzania

Polacy nie lubią oszczędzać i mamy na to mnóstwo przykładów. Bardzo niechętnie podchodzimy do jakichkolwiek programów zbierania pieniędzy na emeryturę, chętnie za to korzystamy z kredytów i zakupów na raty. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Po prostu nikt nie uczy ans systematycznego odkładania pieniędzy, a nawet niewielu z nas ma możliwość uzyskania jakiejkolwiek wiedzy o zarządzaniu domowym budżetem. Poznaj kilka zasad, które ułatwią ci odkładanie pieniędzy.
1. Wydawaj mniej niż zarabiasz
Setki osób odpowiadają w tym momencie: ciekawe jak to zrobić? Zarabiam tak mało, że ledwie starcza mi na życie, więc jak z tego cokolwiek odłożyć. Podstawa to dobre przeanalizowanie budżetu domowego. Praktycznie nie istnieje taki, w którym nie dałoby się znaleźć jakichkolwiek oszczędności. Kwestą jest, aby nauczyć się ich szukać.
2. Oszczędzaj systematycznie
Każdy sportowiec powie ci, że nie osiągnąłby niczego, gdyby nie regularna, codzienna praca. Nie inaczej jest z oszczędnościami. Pierwsze, odłożone dwieście złotych to naprawdę niewiele, ale w skali roku to już pokaźna kwota. Regularność to podstawa. Wiele banków ułatwia to zadanie, pozwalając na ustawienie na naszym koncie tak zwanego celu oszczędnościowego. To motywacja, gdy widzimy, ile jeszcze nam brakuje, aby go osiągnąć.
3. Odkładaj na początku miesiąca
Kiedy już podejmiesz decyzję o oszczędzaniu, nie czekaj z tym do końca miesiąca. Nie ma nic gorszego niż czekanie z decyzją na koniec, gdy środki na koncie się kończą. Naucz się płacić najpierw sobie, inaczej pieniądze się rozejdą i naprawdę niczego nie uda ci się uskładać. To bardzo proste, jeśli po otrzymaniu pensji, natychmiast przelejesz określoną kwotę na konto oszczędnościowe, nauczysz się tak zarządzać budżetem, jakbyś ich po prostu nie miała.
4. Minimalizuj wydatki i pilnuj inflacji stylu życia
To bardzo częsty problem osób, które zarabiają na tyle dużo, że nie brakuje im od tzw. pierwszego do pierwszego. Po prostu kompletnie nie zwracają uwagi, na to, ile wydają. Owszem, wystarcza im na wiele, ale ich stosunek do finansów jest na tyle niedbały, że po prostu nie mają żadnych oszczędności. Bardzo łatwo także jest poddać się tzw. inflacji kosztów życia. Po prostu, im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy i nie zwracamy uwagi, jak szybko rosną nasze koszty życia.
5. Zwiększaj dochody
Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie znaleźć w swoim budżecie pieniędzy na oszczędności, oznacza to, że zarabiasz zbyt mało i po prostu musisz pomyśleć o zmianie zajęcia lub znalezieniu dodatkowej pracy. Bardzo często jest tak, że za bardzo lubimy swoje zajęcie. Teoretycznie to świetnie, bo pracę powinniśmy wykonywać z przyjemnością i mieć z niej satysfakcje. Tyle tylko, że w takich warunkach, zdarza się nam zapomnieć, że pracujemy dla pieniędzy. Naszym podstawowym celem powinno być maksymalizowanie dochodów, póki jesteśmy młodzi i zdrowi, bo z czasem jest to dużo trudniejsze.

Dodaj komentarz