Korekta na giełdzie — skąd pochodzi i jak długo trwa?

Korekta na giełdzie to spadek wartości papierów wartościowych o 10-20%. Może to dotyczyć akcji pojedynczej spółki lub całych indeksów składających się z setek spółek. Średni spadek cen trwa cztery miesiące, choć może trwać dzień lub rok. Powody są różne — od nieudanego raportu firmy po globalne konflikty geopolityczne, ale korekty zdarzają się również bez przyczyn zewnętrznych.

Korekcie może ulec wszystko — ceny papierów wartościowych, ropy, platyny, zboża, waluty, fundusze,  jakiejś branży lub całego rynku na raz.

Skąd pochodzi korekta?

Na ceny akcji wpływają wszelkiego rodzaju wydarzenia — przemówienie dyrektora firmy, raport dla inwestorów, pandemie, ustawy, sankcje, huragany i powodzie, katastrofy spowodowane przez człowieka, spotkania głów państw. Wydarzenia te mogą łatwo doprowadzić do spadku cen akcji nawet najbardziej odpornych spółek.

Przyczyną korekty są również ludzie. Ludzie inwestują w akcje, a rynek czasem koryguje się z powodu zachowań inwestorów. Na przykład, jeśli ludzie lubią Elona Muska, inwestują w jego firmę 1300 razy więcej, niż ona zarabia. Prędzej czy później akcje takiej “rozdętej” spółki pójdą w dół w cenie.

Czasami inwestorzy starają się nadążyć za trendem. Na przykład, jeśli akcja wzrasta, ludzie inwestują, zwiększając w ten sposób popyt na dany papier wartościowy. A popyt napędza cenę. Kiedy cena staje się wystarczająco wysoka, niektórzy inwestorzy sprzedają akcje, aby osiągnąć zysk. Zaczyna się korekta i ludzie, którzy kupili akcje jako ostatni, tracą pieniądze. Dlatego gonienie za trendem nie jest dobrym pomysłem.

Korekta może być też sezonowa. Na przykład latem, przed świętami lub długimi weekendami, inwestorzy rzadziej uczestniczą w handlu. Na giełdzie jest mniejsza podaż, spada płynność papierów wartościowych, a spekulanci próbują na tym zyskać. W takich okresach występują ostre wahania cen, więc cena akcji może spaść o 10-20%.

Jak długo trwa korekta?

W latach 1980-2018 na rynkach amerykańskich miało miejsce 37 korekt, a średni drawdown wyniósł 15,7%. Powrót do zdrowia trwał średnio cztery miesiące. 

Im bardziej akcja traci na wartości, tym dłużej trwa jej odbudowa. Na przykład z powodu kryzysu finansowego w 2007 roku akcje amerykańskie spadły o około 50%. Ożywienie na rynku akcji trwało 17 miesięcy i to przy aktywnym wsparciu rządu USA i Rezerwy Federalnej.

Kiedy dokładnie rozpocznie się korekta? Finansiści mogą powiedzieć na pewno dopiero po fakcie. Na przykład krach rynkowy z powyższego przykładu rozpoczął się w październiku 2007 roku, ale został oficjalnie ogłoszony dopiero w czerwcu 2008 roku. Dlatego po korekcie rynek może dojść do siebie natychmiast, a może za dwa lata.

Dodaj komentarz