Kryptowaluty jakie powinieneś poznać, czyli alternatywy dla Bitcoina

Jak zarabiać z domu zdalnie?

Mamy XXI wiek. Dziś cyfrowa, międzynarodowa waluta ułatwia wiele aspektów naszego życia. Dziś pieniądz to nie tylko banknot, moneta, karta kredytowa czy bon. W dzisiejszych czasach niektóre pieniądze są międzynarodowe, bazujące na sieci peer to peer, czyli są w pełni rozproszone i co najważniejsze, nie są własnością żadnego konkretnego rządu, nie posiadają jednostki centralnej, organizacji czy miejsca, które je kontroluje. Istnieją tylko i wyłącznie w Internecie. Ten rodzaj pieniędzy nazywamy kryptowalutami.

Z pewnością większość ludzi słyszała a może nawet używała już Bitcoina. Pojawił się kilka lat temu, a dziś jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Często mówi się o nim, że rządzi wśród innych kryptowalut. Obecnie można go wykorzystać do płacenia za rodzinny obiad, za produkty i usługi oraz inne codzienne transakcje.
Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na najczęściej używane kryptowaluty. Oto sześć, o których powinieneś wiedzieć.

Kryptowaluta Ethereum

Ethereum wśród setek innych kryptowalut, które mają swoje unikalne cechy oraz cele – często bywa nazywany ,,bitcoinem 2.0’’, choć nie jest to jedyna kryptowaluta, która może być alternatywą dla Bitcoina.
Warto też wspomnieć, że Ethereum to nie tylko kryptowaluta wykorzystywana do inwestycji. Blokchain Ethereum uruchamia kody programowe dla użytkowników aplikacji. Ludzie korzystają z Ethereum w celu stworzenia niestandardowych (ale wiarygodnych) platform crowdfundingu, autonomicznych organizacji internetowych, a nawet własnych kryptowalut. Aplikacje są zdecentralizowane, więc mogą być wbudowane w sieć Ethereum.
Ethereum nie jest wykorzystywane do codziennych płatności, ale można je wymienić na produkty i usługi; w rezultacie wielu programistów wykorzystuje go do płacenia za pomoc w budowaniu aplikacji.
Mimo wszystko większość sklepów internetowych, które akceptują kryptowaluty, nie przyjmuje płatności w Ethereum.

Kryptowaluta Litecoin

Mówi się, że jeśli Bitcoin byłby złotem, Litecoin byłby srebrem. Litecoin w swojej budowie jest podobny do jego bardziej popularnego odpowiednika, z tym że można maksymalnie wydobyć aż 84 miliony Litecoinów.
Litecoin jest łatwiejszy do kopania i jest w stanie obsłużyć większy wolumen transakcji ze względu na szybsze generowanie bloków. Być może jest to najmniej odstraszająca kryptowaluta dla osób, które są zainteresowane nowymi sposobami wymiany pieniędzy. Kod źródłowy można ściągnąć z oficjalnej strony internetowej, jest w pełni zaszyfrowany, aby zapobiec przypadkowej stracie i wirusom komputerowym. Jest to super prosta sieć dla tych, którzy muszą szybko przelewać niewielkie kwoty.

Kryptowaluta Ripple

Podczas gdy inne kryptowaluty unikają banków, Ripple został stworzony dla banków i instytucji finansowych jako system rozliczeń oparty na tokenach, które są kontrolowane przez twórców systemu. System ten umożliwia im szybsze i tańsze płatności globalne na żądanie – o dowolnej wielkości. Przy tradycyjnych transakcjach międzynarodowych często wymaga się od banków, aby skorzystały z pośrednika (lub często kilku), co opóźnia ich wykonanie. Ripple oferuje szybszą i bardziej bezpośrednią alternatywę. Gdy klient banku w Stanach Zjednoczonych chce wysłać płatność do innego klienta bankowego w Chinach, Ripple niezwłocznie zwraca się do banku z wnioskiem o płatność i przelewa ją w ciągu kilku minut. Księgi klientów aktualizuje od razu, aby mogli widzieć saldo po transakcji. Ta unikatowa kryptowaluta umożliwia bankom oferowanie nowych i ulepszonych produktów płatniczych oraz upraszcza regularne transakcje dla konsumentów na całym świecie.

Kryptowaluta Dash

Dash to w zamyśle cyfrowy pieniądz, który dawniej nazywał się Darkcoin, a jeszcze wcześniej XCoin. Może być używany do transakcji między konsumentami, został stworzony do robienia zakupów. O Dashu należy myśleć jak o zamienniku PayPala. Wielu kupców akceptuje Dash jako walutę, tak jak robią to w przypadku dolara, poza tym transakcja jest szybsza – nie trzeba czekać, aby zobaczyć opłatę za płatności na Twoim koncie. Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, możesz kupić Dash używając rządowej waluty i przechowywać ją w wyznaczonym portfelu Dash.

Kryptowaluta Zcash

Jeśli chcesz zwiększyć poufność, ta kryptowaluta jest dla Ciebie. Zcash został nazwany pierwszą kryptowalutą “zero-wiedzy” ze względu na jej zdolnością do “ochrony” tożsamości wszystkich nadawców, odbiorców i wartości. Każda transakcja jest w pełni szyfrowana, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z zalet publicznego klucza, nie oferując prywatnych informacji. Wielu uważa Zcasha za bardziej poufną wersję Bitcoina.

Kryptowaluta Monero

Monero to kolejna doskonała kryptowaluta, jako alternatywa dla osób zainteresowanych zachowaniem prywatności. Ta waluta została zaprojektowana tak, aby dać indywidualnym użytkownikom pełną kontrolę nad ich pieniędzmi; mówiąc w skrócie: z Monero, jesteś własnym bankiem. Transakcje są ,,selektywnie przezroczyste”, co oznacza, że decydujesz, kto może lub nie może zobaczyć, dokąd idą pieniądze. Kryzysy, z którymi borykają się banki i rządy, nie mają wpływu na Twoje aktywa ani nie naruszają poufnych informacji. Podobnie jak wiele innych kryptowalut, Monero jest zdecentralizowany i zbudowany przez społeczność ponad 30 programistów, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania Monero.

Dlaczego te kryptowaluty są tak ważne?

Jeśli firma w danym momencie nie korzysta z tych kryptowalut, może w każdej chwili zacząć wprowadzać ich używanie. Jeśli chodzi o transakcje finansowe online, kryptowaluty, takie jak powyższe szybko stały się wymagającą konkurencją dla PayPal, Stripe i innych systemów płatności.

Transakcje kryptowalutowe nie są sprawdzane przez podmioty centralne, co oznacza, że nie są obciążone opłatami bankowymi ani narzucanymi przez platformy, jedynie opcjonalnymi opłatami minutowymi (1% lub mniej), które przyspieszają transakcję. Transakcje są szybkie i sprawne, nie trzeba czekać, aby otrzymać kryptowaluty tak długo, jak to jest w przypadku tradycyjnych pieniędzy.

Najważniejszą cechą kryptowalut jest fakt, że są naprawdę międzynarodowe; żaden rząd nie jest ich właścicielem ani ich nie reguluje. Oznacza to, że nie są pobierane opłaty za płatności, które są przesyłane za granice, a transakcja działa bez względu na to, gdzie jesteś ty lub druga strona.

Jedyną poważną wadą kryptowalut jest to, że można je sprzedać tylko za dolary (lub inną walutę rządową). Proces ten ściśle imituje jednak sposób przenoszenia funduszy z PayPal na prywatne konto.

Dodaj komentarz