Chcesz zostać operatorem wózka widłowego? Oto, co musisz wiedzieć!

Chcesz zostać operatorem wózka widłowego? Oto, co musisz wiedzieć!

W Polsce od lat wszelkiej maści magazyny, sklepy wysyłkowe czy fabryki narastają jak grzyby po deszczu. Ogółem mówiąc, bardzo dużo jest miejsc, w których przechowuje się ogromne ilości towaru i cały czas pojawiają się nowe. Towar ten trzeba oczywiście rozładowywać, załadowywać, pakować do wysyłki i nie tylko. W celu przyspieszenia pracy i zmniejszenia obciążenia fizycznego pracowników, w wielu tych czynnościach pomagają im maszyny.

Jedną z najważniejszych maszyn używanych do transportu towaru jest oczywiście wózek widłowy. Jeśli ktoś mieszka w okolicy, w której zakładów pracy jest wiele, z pewnością widział niejedno ogłoszenie firmy poszukującej operatora takowych wózków. Co trzeba zrobić, żeby stać się takim operatorem? Co warto wiedzieć, zanim rozpocznie się swoje starania w tym kierunku?

Najpierw trzeba ukończyć kurs

Ścieżka do zostania operatorem wózka widłowego rozpoczyna się od wzięcia udziału w kursie dotyczącym właśnie obsługi wózków widłowych. Takie kursy są dostępne w bardzo wielu miastach, więc niezależnie od tego, czy interesuje nas kurs na wózek widłowy Warszawa, czy mieszkamy w innej miejscowości, powinniśmy być w stanie znaleźć coś w pobliżu swojej lokalizacji.

Jeśli kurs organizuje firma dla swoich pracowników, jest też opcja, aby zajęcia odbywały się na terenie zakładu pracy. Z uwagi na konieczność dojazdu prowadzących, a także dostarczenia wózków (ten krok można pominąć, jeśli firma dysponuje własnymi), trzeba jednak przygotować się na dodatkowe opłaty.

Nie ma tak naprawdę jednej, ustalonej długości kursu, ponieważ każdy kursant może mieć inne tempo uczenia i inaczej przyswajać pewne zagadnienia. Niektórzy będą potrzebowali kilku dodatkowych godzin na powtórzenie określonych manewrów, bądź też przejście z prowadzącym ponownie przez pewne kwestie teoretyczne, inni zaś nie będą czuli takiej potrzeby. Wszystko zależy więc od okoliczności. Kiedy już dojdzie do ostatecznego ukończenia kursu, otrzymamy oczywiście certyfikat potwierdzający nasze uczestnictwo.

Potem przychodzi czas na egzamin

Na samym kursie oczywiście sprawa się nie kończy. Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać, zanim będzie można objąć stanowisko operatora wózka widłowego, jest zdanie państwowego egzaminu w tym zakresie. Podczas egzaminu trzeba odpowiedzieć na pytania związane z bezpieczną obsługą wózka, a także zademonstrować, że potrafi się wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.

W sieci można znaleźć przykładowe pytania, podobne do tych, jakie pojawiają się na oficjalnych egzaminach. Warto się z nimi zapoznać i spróbować swoich sił w odpowiedzeniu na nie, a jeszcze przed egzaminem będzie wiadomo, jakie obszary trzeba poprawić.

Dodaj komentarz