Czy parabanki są bezpieczne — poznaj ich mechanizm działania

Czy parabanki są bezpieczne — poznaj ich mechanizm działania

Parabanki stanowią dość powszechny element pozabankowego rynku pożyczkowego. Ich kontrowersyjna działalność często budzi wątpliwości. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy aby na pewno jest to bezpieczny sposób na uzyskanie pożyczki.

Jak działają parabanki?

Parabanki to pozabankowe instytucje udzielające pożyczek konsumentom. O tym jakie niosą zagrożenia, przeczytasz więcej na https://wzr.pl/ekonomia/parabank-co-to-i-jakie-niosa-zagrozenia-dla-twojego-portfela/. Najogólniej rzecz biorąc, parabanki znane są z prowadzenia działalności charakterystycznej dla banków, jednak z pewnymi ograniczeniami. Nie mogą udzielać kredytów, prowadzić rachunków bankowych, ani też przyjmować depozytów. Instytucje te dość często uznawane są za mniej bezpieczne, ponieważ działają na podstawie innych przepisów niż Prawo bankowe. Działalność parabanków uzupełnia jedynie system banków komercyjnych oraz spółdzielczych.

Z reguły parabanki są prowadzone jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mogą być również indywidualną działalnością gospodarczą udzielającą pożyczek. Trzeba jednak pamiętać, że nad ich ofertą nie czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. W związku z tym parabanki są mniej bezpiecznym rozwiązaniem na zdobycie dodatkowych środków.

Oferta parabanków zachęca uproszczonymi zasadami wnioskowania o pożyczkę, krótszym okresem oczekiwania na rozpatrzenie wniosku oraz mniej rygorystycznymi wymaganiami względem wnioskującego. To m.in. z tego powodu tak wiele osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z ich oferty — zwłaszcza w sytuacji, gdy bank odmawia udzielenia kredytu.

Jak parabanki ściągają długi?

Choć parabanki słyną z łatwiejszej możliwości otrzymania dodatkowych środków w krótszym czasie, to mają tzw. drugą stronę medalu. Jest nią krótki okres spłaty, który zazwyczaj wynosi 30, 60, a nawet 90 dni. Jeśli w tym czasie nie spłacisz zobowiązania, wówczas czekają Cię niemałe odsetki karne.

W takiej sytuacji parabanki dość często wysyłają swoim dłużnikom powiadomienia o opóźnieniu w spłacie zobowiązania. Otrzymywane monity mogą zawierać informację o możliwości wpisania zadłużonego na jedną z list dłużników. A to z kolei może utrudnić otrzymanie pożyczki w przyszłości.

Jeżeli kontakt mailowy, listowny, telefoniczny, bądź tzw. wizyty terenowe, nie przynoszą skutku, wówczas parabanki przechodzą do konkretnych działań. Zwykle jest to złożenie pozwu sądowego przeciwko dłużnikowi lub przesłanie długu do firmy windykacyjnej. A to może mieć już różny przebieg.

Będąc w takiej sytuacji, warto być świadomym swoich praw i obowiązków oraz skonsultować się z prawnikiem w przypadku trudności związanych z długami od parabanku.

Dodaj komentarz