Rosja zaakceptowała 21. bukmachera online – William Hill, jednak nie „prawdziwy” William Hill

Rosja zaakceptowała 21. bukmachera online – William Hill, jednak nie „prawdziwy” William Hill

Rosyjskie prawo dotyczące hazardu, zarówno w sieci, jak i „realnie”, przechodzi aktualnie sporo zmian, a uzyskanie licencji nie należy do najłatwiejszych. Mimo to, do grona legalnych operatorów dołączyła właśnie dwudziesta pierwsza strona internetowa, oferująca zakłady bukmacherskie. Pin-Up.ru, bo tak nazywa się portal, oferuje zakłady na tradycyjne sporty, takie jak piłka nożna, ale i różne dyscypliny esportowe. Witryna należy do samoregulującej się organizacji bukmacherskiej, w której wszyscy członkowie do obsługi płatności swoich klientów używają procesora Qiwi.

Kto, z kim, gdzie?

Geneza nowego portalu nie jest tak przejrzysta i łatwa do zrozumienia, jak powinna być. Pin-Up.ru zarządzany jest przez William Hill LLC, wywodzącą się z Moskwy firmę, która rosyjską licencję na zakłady otrzymała już w 2014 roku. Operator został powołany do życia w oczekiwaniu na partnerstwo z brytyjskim bukmacherem o tej samej nazwie, jednak planów nie udało się wcielić w życie. William Hill LLC postanowiło więc działać samodzielnie.

Marka Pin-Up znana jest już jednak poza Rosją. Od 2016 roku prowadzi hazard online, ale nigdy wcześniej nie znalazła się na rosyjskim rynku. Inne produkty Pin-Up oferują, oprócz zakładów bukmacherskich, także kasyna internetowe, które są bezwzględnie zabronione przez rosyjskie prawo. Aktualnie, rosyjska agencja telekomunikacyjna ma na czarnej liście ponad 850 adresów powiązanych z Pin-Up.

Zarząd i przyszłość operatora Pin-Up w Rosji

Rosyjski Kommersant zidentyfikował dyrektora rosyjskiego William Hill. Jest nim Alexey Dymov, mniejszościowy udziałowiec Oskolers Group Ltd – spółki zarejestrowanej na Wyspach Dziewiczych. Kontroluje ona działania William Hill LLC, choć rosyjskie prawo dotyczące hazardu zakazuje firmom rejestrowanym na świecie posiadanie operatorów w swoim kraju – legalną działalność mogą prowadzić jedynie portale, w pełni zarejestrowane i prowadzone w Rosji.

Rzecznik Pin-Up potwierdził, że firma planuje owocne działania na rosyjskim rynku. Chcą oni wydać około 1 mld rubli (niemal 13 mln dolarów) na marketing w ciągu najbliższych dwóch lat, by uzyskać 7% rynku zakładów online w Rosji. Pierwszym ambasadorem marki ma zostać piłkarz Artem Dziuba.

Legalne zakłady bukmacherskie w Rosji i Polsce

Bukmacherzy, chcący działać w Rosji nie maja łatwo. Przepisy dotyczące zakładów poważnie ograniczają rynki, na których gracze mogą obstawiać. Interpretacje prawa są naprawdę szerokie, jednak ciężko uświadczyć na rosyjskich portalach zakłady na wydarzenia inne niż sportowe. Sprawę komplikuje także wymóg, by bukmacherzy oddawali 5% przychodów z zakładów drużynom, na które były one stawiane. Intencją było oczywiście wsparcie narodowego sportu, jednak nieuregulowana została kwestia, gdy w grę wchodzą kluby spoza Rosji. Mimo wielu nieścisłości, nieprzestrzeganie przepisów może grozić zawieszeniem lub odebraniem licencji legalnego bukmachera. Najwięksi gracze, w obawie o kary postanowili tymczasowo zawiesić ofertę na mecze odbywające się poza rosyjskimi boiskami.

Podobnie jak w Rosji, i w Polsce rynek hazardu jest prawnie uregulowany, a restrykcje są dość surowe. Po wejściu w życie ustawy, usługi zakładów bukmacherskich mogą świadczyć jedynie firmy ze ścisłej listy legalnych bukmacherów. 3 lata później doszło jednak do małej rewolucji, która umożliwiła każdej firmie na terenie Unii Europejskiej na przetwarzanie polskich transakcji w serwisach hazardowych, między innymi przez Skrill lub Neteller. Dzięki temu, sprawa zagranicznych operatorów nieco się rozluźniła. Mimo to, Polacy chętnie bawią się przy hazardzie. Kasyna online, takie jak Casino Euro, biją rekordy popularności. Dzieje się tak głównie za sprawą łatwego dostępu do rozrywki z każdego miejsca na Ziemi. Bogata oferta operatorów bukmacherskich także jest szanowana wśród Polaków. Emocje każdego spotkania ligi narodowej czy rozgrywek reprezentacji są jeszcze większe, gdy w ręku trzyma się kupon, postawiony na swojego ulubieńca.

Dodaj komentarz