Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu?
Obecnie technologia pozwala zaciągnąć pożyczkę w ciągu parunastu minut. Kiedyś takie czynności potrafiły trwać nawet tygodniami. Jednak pomimo tak dużej szybkości udzielania kredytów, bank dokonuje procesy mające na celu zweryfikowanie osoby zaciągającej pożyczkę. W takim razie co bank sprawdza przed udzieleniem kredytu?
Zdolność kredytowa — czym ona jest i dlaczego jest ważna dla banku?
W dzisiejszym świecie rzadko można poznać osobę, która nie słyszała o zdolności kredytowej. Jednak na co ona właściwie się składa. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej, ponieważ, to właśnie zdolność kredytowa świadczy o możliwości zaciągnięcia pożyczki.
Zdolność kredytowa jest rozumiana dla banku jako, zdolność kredytobiorcy do spłaty zadłużenia w określonym czasie. Można więc wywnioskować, że zdolność kredytowa jest to po prostu możliwość spłaty. Dobrze jest wiedzieć, że zdolność kredytowa jest sprawdzana przy zaciąganiu każdej pożyczki, nawet tej za małe kwoty. Jednak co tak naprawdę jest zawarte w zdolności kredytowej?
- Przychody,
- koszty utrzymania,
- forma obecnego zatrudnienia,
- historia kredytowa.
Przychody
Przychody są jedną ze składowych na zdolność kredytową. Pod pojęciem przychodów banku rozumie nie tylko dochód uzyskiwany drogą różnych umów (umowa o pracę, umowa o zlecenie, umowa o dzieło), ale również przychody uzyskiwane poprzez np. wynajmowanie mieszkania. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji wyższe dochody pozwalają zaciągać większy kredyt. Dzieje się tak, ponieważ bank zwraca również uwagę na ponoszone koszty. Koszty sprawdzane przez bank, dotyczą nie tylko kosztów prowadzenia nie tylko gospodarstwa domowego, ale również np. koszty ponoszone na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej.
Forma zatrudnienia
Jeżeli chodzi o formę zatrudnienia, banki preferują osoby zatrudnione na umowie o pracę, tym bardziej, jeśli jest to umowa o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza jednak to, że osoby, które są zatrudnione na podstawie innej umowy, nie mogą wziąć kredytu. Bank takim osobom również udziela kredytu, jednak jest to zdecydowanie trudniejsze dla pożyczkobiorcy.
Historia kredytowa
W historii kredytowej znajdują się informacje dotyczące spłacanych oraz niespłacanych do tej pory pożyczek. Bank na tej podstawie ocenia czy dana osoba jest wiarygodna i będzie spłacać swoje zobowiązanie.
Co to jest BIK?
BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej. Za jego pośrednictwem banki znajdują informację o potencjalnym pożyczkobiorcy. Należy pamiętać, że sama obecność nie jest niczym złym. Nawet wręcz przeciwnie. Osoba posiadająca dobrą historię w BIK-u ma większe szanse na uzyskanie kredytu. W celu posiadania dobrej historii w BIK-u można wziąć tani kredyt na 0%.