W co można zainwestować nie mając dużych środków?

W co można zainwestować nie mając dużych środków?

Czy opłaca się inwestować niewielkie sumy?

Zdarzyć się może taka sytuacja, że będziemy mieli zaoszczędzoną pewną kwotę, ale nie będziemy pewni, co z nią zrobić. Schowanie jej do przysłowiowej skarpety nie jest najlepszym wyjściem, ponieważ biorąc pod uwagę rosnącą inflację, tak naprawdę po jakimś czasie nasze oszczędności będą tylko tracić na wartości. Pozostaje nam więc inwestowanie – przynajmniej tak, aby odrobić tą związaną z inflacją stratę, ale najlepiej byłoby jeszcze przy okazji coś zarobić. Tylko czy w przypadku niewielkich sum jest to w ogóle opłacalne? Jeśli tak, to w co inwestować małe kwoty?

Im większe ryzyko, tym większa potencjalna wygrana

Każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie na temat inwestycji zdaje sobie z pewnością sprawę, że jeśli coś jest bardzo bezpieczne, to nigdy nie będzie też szczególnie opłacalne, zwłaszcza w przypadku niewielkich kwot. Wraz ze zwiększaniem się ryzyka rośnie także nasza możliwość zarobku. Miały miejsce już takie przypadki, gdzie nawet stosunkowo mała inwestycja po kilku latach mogła się okazać istną żyłą złota – tutaj wskazać można chociażby Bitcoina, który swego czasy był nie był prawie nic warty, po czym stał się najpotężniejszą kryptowalutą. Zazwyczaj jednak inwestując ryzykownie małą kwotę co prawda nie zbankrutujemy, jeśli ją stracimy, ale też nie będziemy w stanie nawet na dobre się dzięki niej rozkręcić. Ciekawą opcją może więc być najpierw zbudowanie nieco większego kapitału w stosunkowo bezpieczny sposób, a dopiero potem decydowanie się na bardziej ryzykowne rozwiązania.

W co można zainwestować nie mając dużych środków?

Mając do dyspozycji niewielki kapitał nie zostaniemy od razu rekinem rynku nieruchomości czy wpływowym graczem na giełdzie. Na początku powinniśmy zwrócić się w stronę bezpieczniejszych i mniej skomplikowanych opcji, takich jak na przykład lokaty oszczędnościowe czy obligacje państwowe. Jest to jednak rozwiązanie tylko dla bardzo cierpliwych, ponieważ oprocentowania są na tyle niskie, że zarobimy w ten sposób bardzo mało. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ to nie koniec naszych możliwości. Nawet dysponując jedynie stosunkowo niewielkimi sumami możemy już zaangażować się na przykład w handel domenami internetowymi, ale też chociażby zacząć gromadzić niewielkie zapasy metali szlachetnych (bez dużej ilości funduszy zainteresujemy się raczej srebrem, a dopiero w drugiej kolejności złotem).

Brak dużej ilości kapitału nie sprawia, że nie możemy zacząć inwestować. Jak widać, odpowiedzi na pytanie w co inwestować małe kwoty mogą być bardzo różnorodne, a tylko od nas zależy, co ostatecznie wybierzemy. Musimy się jednak przygotować na to, że jakiekolwiek zyski nie przyjdą błyskawicznie, a z nawet na pozór najbezpieczniejszymi inwestycjami zawsze wiąże się jakieś ryzyko, choćby minimalne. Jednak zdecydowanie warto to robić, zwłaszcza jeśli jesteśmy ludźmi cierpliwymi.

Dodaj komentarz