Czy trudno jest dostać pożyczki unijne?

Czy trudno jest dostać pożyczki unijne?

Firmy mogą pozyskiwać finansowanie z bardzo wielu źródeł, natomiast nie da się ukryć, że pewne rozwiązania są bardziej atrakcyjne (a dokładniej mówiąc, tańsze) niż inne. Większość przedsiębiorców zapewne co najmniej słyszała w przelocie w pożyczkach z Unii Europejskiej dla firm, nawet, jeśli sama nie miała okazji z nich korzystać lub nawet ich nie rozważała.

Powszechnie uważane są one za bardzo korzystne zobowiązania, które pozwalają niskim kosztem rozwinąć przedsiębiorstwo bądź poradzić sobie z przejściowymi trudnościami finansowymi. Jednak jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje wielu właścicieli firm po dowiedzeniu się więcej o tego rodzaju pożyczkach, jest: czy trudno je otrzymać? Co można zrobić, aby zwiększyć szanse, że otrzyma się pozytywną decyzję?

Czy pożyczki unijne są trudne w uzyskaniu?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać, aby pożyczki unijne były trudne lub łatwe w uzyskaniu, ponieważ wiele tutaj zależy od indywidualnych okoliczności. Między innymi tego, na co chcemy przeznaczyć uzyskane środki, ile ich potrzebujemy i na jaki okres chcemy zaciągnąć pożyczkę. Nie bez znaczenia jest również sytuacja finansowa firmy, w tym w szczególności to, czy posiada ona jakieś opóźnienia w spłacie zobowiązań (a jeśli tak, to kiedy one się pojawiły i czym były spowodowane).

Jak łatwo się domyślić, pożyczki unijne mają to do siebie, że wiążą się z dość sporą ilością formalności, a ze sposobu ich wykorzystania trzeba się odpowiednio rozliczyć. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie trzeba radzić sobie ze wspomnianymi formalnościami samodzielnie (o czym dokładnie opowiemy w dalszej części tego materiału), w związku z czym wbrew pozorom nie trzeba się nich obawiać.

Co zrobić, żeby zwiększyć szanse na uzyskanie pożyczki?

Jedną z największych przeszkód do szybkiego otrzymania pożyczki unijnej jest niewiedza, skutkująca popełnianiem uciążliwych pomyłek. Przykładowo pomyłek podczas wypełniania wniosku o pożyczkę czy gromadzenia niezbędnej dokumentacji (m.in. tej potwierdzających sytuację finansową firmy). Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste.

Wystarczy powierzyć zajęcie się wszelkimi formalnościami związanymi z pożyczką doradcy, który ma w tym zakresie doświadczenie. Podobnie, jak w przypadku dowolnych innych pożyczek i kredytów, tak i w tym przypadku doradca będzie służył pomocą na wiele sposobów. Nie tylko odpowie rzetelnie i wyczerpująco na wszelkie pytania, ale także między innymi dokona precyzyjnej analizy zdolności kredytowej danej firmy.

Na podstawie jej wyników wyszuka najkorzystniejszą ofertę pożyczki i zaproponuje plan dalszego działania. Wyjaśni, skąd zebrać niezbędne dokumenty, sprawdzi ich poprawność i wypełni wniosek, tak, aby był on w pełni poprawny, co będzie wiązało się z brakiem konieczności dokonywania jakichkolwiek poprawek i szybką decyzją. Dobry doradca, taki jak https://crbip.pl/, może także wskazać na możliwość uzyskania ulg podatkowych (w przypadku rodzajów pożyczek unijnych, w przypadku których mają one zastosowanie, a więc mowa tutaj o pożyczkach inwestycyjnych).

Dodaj komentarz