Pożyczki z UE – najważniejsze warunki i wymagania

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieją takie pożyczki, jak pożyczki unijne. Są to zobowiązania, których celem jest nie zarobek dla pożyczkodawcy, a wspomożenie pożyczkobiorcy, czy to w rozwoju firmy, czy w utrzymaniu jej płynności w trudnej sytuacji Jak łatwo się domyślić, pożyczki unijne (a dokładniej mówiąc, pożyczki preferencyjne dla przedsiębiorców udzielane z funduszy Unii Europejskiej) wiążą się z pewnymi warunkami i wymaganiami, podobnie, jak wszystkie inne produkty finansowe.

Zanim złoży się wniosek o pożyczkę, warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby móc ustalić, jaka decyzja prawdopodobnie zapadnie (lub zawczasu podjąć pewne kroki, aby zwiększyć szanse na decyzję pozytywną). Kluczowe dane na temat podstawowych warunków pożyczek z UE można znaleźć w dalszej części tego materiału.

Najważniejsze wymagania w zakresie pożyczek unijnych

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że pożyczki unijne są dostępne dla bardzo szerokiego wachlarza firm. Zarówno jeśli dokonamy podziału według wielkości przedsiębiorstw, jak i według ich formy prawnej. Ten typ zobowiązań mogą zaciągać zarówno firmy z sektora MŚP, jak i duże podmioty, aczkolwiek trzeba wskazać, że przy wyznaczaniu maksymalnej kwoty pożyczki weryfikowane będą obroty przedsiębiorstwa, w związku z czym duże podmioty będą mogły liczyć na większą ilość środków.

Jeśli zaś chodzi o formę prawną, to tutaj obowiązuje pełna dowolność. Na atrakcyjne pożyczki z Unii Europejskiej mogą liczyć zarówno spółki akcyjne, jak i komandytowe, z ograniczoną odpowiedzialnością i inne. Nie ma większego znaczenia branża czy dokładny teren świadczenia usług. Występują natomiast wymagania w zakresie terminowości spłacania dotychczasowych zobowiązań. Opóźnienia w spłacie długów utrudnią, jeśli nie w pełni uniemożliwią zaciągnięcie pożyczki unijnej, nie licząc pożyczek płynnościowych.

Pożyczki płynnościowe dopuszczają opóźnienia w BIK-u i rejestrach innych biur informacji gospodarczej, natomiast jedynie pod warunkiem, że powstały one po wybuchu pandemii COVID-19 i z jej powodu. Są to bowiem zobowiązania dedykowane obecnie tym przedsiębiorcom, którzy przed pandemią prowadzili biznes z sukcesem, a problemy finansowe i opóźnienia w spłacie nie wynikały z ich winy.

Jak widać, pożyczki z UE wbrew pozorom nie mają ogromnych wymagań i skorzystać z nich może potencjalnie wielu przedsiębiorców, chociaż wiele oczywiście zależy także od indywidualnych szczegółów danej sytuacji i tego, jaki konkretnie typ pożyczki preferencyjnej się wybierze.

Pożyczki z UE – samemu czy z ekspertem?

Zastanawiając się nad zaciągnięciem pożyczki z UE, możemy także zacząć myśleć o tym, czy lepiej próbować pozyskać ją na własną rękę, czy zwrócić się po pomoc do specjalisty, takiego jak https://crbip.pl/. W naszym odczuciu znacznie lepsze jest rozwiązanie drugie, a więc skorzystanie z porady eksperta – z wielu przyczyn.

Przede wszystkim w ten sposób nie będziemy błądzić we mgle, a zostaniemy przeprowadzeni przez każdy etap przez kogoś, kto już pokonywał daną ścieżkę dziesiątki razy. Dzięki temu proces pozyskiwania pożyczki unijnej powinien stać się szybki i bezproblemowy.

Dodaj komentarz