Nigdy nie rób za darmo tego, w czym jesteś dobry?

Na pewno nie raz już słyszałeś to zdanie i mogłeś odpowiedzieć zdawkowo, że nie jesteś aż taki dobry albo nie da się na tym wyżyć. Tymczasem przez takie gadanie marnujesz wielką szansę, którą inni chcą Ci pomóc dostrzec. Nie zamykaj się na możliwość zarabiania na swojej pasji. A jeśli wydaje Ci się, że twój lokalny rynek nie jest jeszcze na to gotowy, to zawsze możesz sam przekonać do niego konsumentów.

Zarabiaj na swojej pasji i umiejętnościach
To marzanie każdej osoby, a w każdym razie tak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak przyznać, że wszystkie pasje są potencjalnie na tyle dochodowe, żeby z nich wyżyć. W końcu każdy z nas lubi od czasu do czasu obejrzeć dobry film czy przeczytać polecaną książkę, ale tylko niewielka grupa osób może utrzymać się z pisania recenzji czy nagrywania ciekawostek z różnych uniwersów. Dlatego jeśli los daje Ci taką możliwość, głupio byłoby jej nie wykorzystać. Nie myśl, że na pewno Ci się nie uda albo że nikt Cię nie zatrudni. Jeśli nie spróbujesz, nie przekonasz się, jaki potencjał drzemie w twojej pasji i jak wiele osób tylko czego, aż zaczniesz oferować swoje usługi.

Nie zamykaj się na otworzenie nowego rynku
To, że jakieś usługi albo towary nie są oferowane w twojej okolicy, nie oznacza wcale, że nikt nie chce ich kupować. Być może klienci znajdą się bez trudu, tylko do tej pory nie mieli zwyczajnie do kogo pójść ze swoimi potrzebami lub problemami. Poza tym jeśli otworzysz swoje biuro albo zaczniesz się szerzej reklamować, pokażesz im, że w ogóle coś takiego istnieje. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy coś kupić albo że coś, co pomoże nam w naszym codziennym funkcjonowaniu, w ogóle jest dostępne na rynku. Dlatego nie zniechęcaj się brakiem podobnych przedsiębiorstw w twojej okolicy. Ich brak oznacza tylko i wyłącznie brak konkurencji.

Znajdź dla siebie miejsce
Oczywiście to wszystko nie oznacza wcale, że od teraz jedynym dochodowym rozwiązaniem dla Ciebie będzie założenie własnego biznesu, rozwijanie go od zera i zdobywanie klientów. Możesz równie dobrze i spokojnie pracować w zupełnie innej branży, znaleźć dla siebie inne miejsce albo zacząć pracować na etacie. To, że robisz coś dobrze, nie oznacza od razu, że masz się tym zajmować zawodowo. Wszystko zależy od Ciebie. Nie daj się więc przegadać innym i daj im do zrozumienia, że nie chcesz tego robić. Ich dobre rady potraktuj jako drogowskaz tylko wtedy, kiedy nie jesteś jeszcze zdecydowany i dopiero szukasz swojego miejsca, a nie, kiedy już je znalazłeś w innym sektorze.

Dodaj komentarz