Banki doskonale wiedzą, że każdy z ich klientów jest wyjątkowy i ma odmienne potrzeby oraz wymagania. W związku z tym jeden lub dwa typy kredytów nie wystarczyłyby, aby sprostać oczekiwaniom wszystkim z nich. Dlatego też większość instytucji finansowych oferuje znacznie szerszy zakres usług i produktów finansowych. Niektóre z nich są lepiej znane, jak na przykład kredyt gotówkowy, a inne mniej.
Do tej drugiej grupy należy między innymi pożyczka hipoteczna. Być może obiła się ona większości osób o uszy, jeśli jednak zapytamy, na czym właściwie ona polega, zazwyczaj nie otrzymamy wyczerpującej odpowiedzi. W związku z tym postanowiliśmy w tym artykule wyjaśnić, na czym takie pożyczki polegają. Odpowiemy również na pytanie, czy opłaca się je brać. Zapraszamy!
Czym jest pożyczka hipoteczna?
Pożyczki hipotecznej nie należy mylić z kredytem hipotecznym. Chociaż te dwa produkty nazywają się podobnie, to w rzeczywistości występują między nimi bardzo duże różnice. Będąca przedmiotem tego artykułu pożyczka hipoteczna może zostać zaciągnięta na dowolny cel – zakup nieruchomości, pojazdu, pokrycie bieżących wydatków, zorganizowanie ślubu czy cokolwiek innego, czego dany pożyczkobiorca będzie potrzebował.
W przypadku kredytu hipotecznego wygląda to inaczej, ponieważ jest to zobowiązanie celowe – można je przeznaczyć jedynie na budowę lub zakup nieruchomości (bądź remont lub spłatę innego kredytu hipotecznego). Jest to więc znacznie mniej elastyczna opcja, która sprawdzi się tylko w bardzo konkretnym przypadku.
Jednocześnie zarówno kredyt, jak i pożyczka hipoteczna są zabezpieczone tytułową hipoteką. To bardzo poważne zabezpieczenie, które zmniejsza znacznie ryzyko związane z udzieleniem zobowiązania. Pozwala to bankowi na zaproponowanie klientowi korzystniejszych warunków w postaci dłuższego okresu spłaty, wyższej maksymalnej kwoty zobowiązania czy niższego oprocentowania i prowizji.
Czy pożyczki hipoteczne są opłacalne?
Jest wiele przypadków, w których pożyczki hipoteczne mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem. Choćby w sytuacji, kiedy potrzebujemy szybko dużej sumy, ale chcemy rozłożyć ją na długi okres – może to być niemożliwe w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego, a nie będzie stanowiło problemu przy tego typu pożyczce.
Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy sprawdzi się ona w naszym przypadku, najlepiej zwrócić się do eksperta kredytowego, aby przeanalizował naszą sytuację i udzielił nam porady. Dzięki niemu dowiemy się, czy tego typu zobowiązania będą dla nas korzystne, a jeśli tak, to które pożyczki hipoteczne w Poznaniu lub innym mieście wybrać, aby cieszyć się atrakcyjnymi warunkami i krótkim czasem oczekiwania na decyzję kredytową.