Czy bankowość mobilna jest bezpieczna?

W pierwszej części naszego artykułu opisywaliśmy, jakie zagrożenia wiążą się z korzystaniem z tzw. bankowości mobilnej, czyli aplikacji przeznaczonych na tablety i smartfony, które są przeznaczone do zarządzania swoim kontem bankowym. Z pewnością są to istotne problemy, jednak wystarczy odpowiednie podejście, świadomość i odrobina rozsądku, by wyeliminować większość z nich. Z drugiej strony, korzystanie z bankowych usług w mobilnym wydaniu może przynieść nam wiele korzyści, co sprawia, że coraz więcej osób przekonuje się do tego rozwiązania. Jakie są te korzyści? I jakie zabezpieczenia stosują banki, aby przekonać nas do swoich mobilnych usług? O tym już za chwilę!

Zabezpieczenia mobilnych kont bankowych

Ochrona danych oraz pieniędzy użytkowników ze strony banków stoi na bardzo wysokim poziomie. Banki stosują zaawansowane algorytmy szyfrowania haseł oraz przesyłanych danych, dlatego większość zagrożeń dotyczy nie tyle możliwości przechwycenia informacji podczas ich przesyłania, co dzięki naszym zaniedbaniom związanym z obsługą telefonu. Dlatego podstawowym zabezpieczeniem jest posiadanie w telefonie programu antywirusowego, który uchroni nas przed keyloggerami i trojanami. Skutecznie działający program antywirusowy to w zupełności wystarczające zabezpieczenie przed tymi zagrożeniami. Do tego potrzeba jedynie odrobiny rozsądku, by nie przechowywać danych dostępowych w zasięgu potencjalnego złodzieja oraz nie upubliczniać ich w żaden sposób, by zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo. Dla pewności warto także co pewien czas zmienić hasło dostępu.

Korzyści wynikające ze stosowania aplikacji mobilnych

Oczywistą korzyścią, jaką odnosimy używając aplikacji mobilnych do obsługi konta bankowego, jest możliwość zarządzania swoimi pieniędzmi w każdej chwili i każdym miejscu. Jedyne, czego potrzeba, to smartfon z dostępem do Internetu. Aplikacje te mają zazwyczaj większość funkcji, jakie udostępnione są w bankowych systemach internetowych, do których mamy dostęp przez przeglądarkę komputera (choć nie możemy powiedzieć, że wszystkie). Wśród możliwości znajdziemy dokonywanie przelewów jednorazowych i stałych, obsługę konta giełdowego oraz wiele dodatkowych funkcji, takich jak geolokalizacja pobliskich bankomatów i punktów rabatowych, szybkie dokonywanie płatności faktur poprzez zeskanowanie kodu QR czy ustawienie przypomnienia terminu realizacji poszczególnych transakcji.

Bankowość mobilna daje użytkownikowi wiele możliwości. To, a także popularyzacja smartfonów i tabletów sprawia, że liczba użytkowników mobilnych aplikacji bankowych wciąż rośnie. I bardzo dobrze, o ile tylko pamiętamy, aby korzystać z nich z rozsądkiem i pewną dozą ostrożności.

Dodaj komentarz