Czym jest hossa na giełdzie?

Czy drukarnie są jeszcze potrzebne, czy nadal drukuje się produkty reklamowe?

Czym jest hossa na giełdzie?

Giełda, akcje, makler, Wallstreet – to pojęcia które każdy z nas słyszał, ale czy wiemy co one oznaczają? Czym jest hossa, czym jest bessa? Co oznacza krach na giełdzie? To jedne z wielu zagadnień, które warto znać by sprawnie się poruszać pośród tego całego rynkowego szumu.

Rynek giełdowy

Giełda to potoczna nazwa miejsca, w którym zawierane są transakcje kupna i sprzedaż instrumentów finansowych takich jak:

  • akcje
  • obligacje
  • warranty
  • certyfikaty
  • kontrakty terminowe
  • opcje

Codziennie miliardy dolarów przepływają przez rynki tradycyjne i rynki walutowe (FOREX). Ludzi zarabiają fortunę i tracą całe oszczędności. Ciężko się w tym wszystkim nie pogubić. Niegdyś wymagana była obecność na tzw. parkiecie, czyli budynku w którym dokonywała się fizyczna sprzedaż i wycena akcji spółek giełdowych w czasie rzeczywistym. Dzisiaj w dobie Internetu wystarczy tylko najprostsze konto u dowolnego brokera, lub rachunek maklerski w banku, by mieć dostęp do niemalże całe świata rynkowego na wyciągnięcie ręki. Akcje dowolnej spółki kupimy dosłownie jednym kliknięciem i pozbędziemy się jej w dokładnie ten sam sposób. Prowizje transakcyjne są w dzisiejszych czasach bardzo niskie, co pozwala nam na dowolne obracanie naszymi aktywami, nawet kilka razy dziennie. Jeszcze nie tak dawno trzeba było wykonać połączenie telefoniczne do naszego maklera, który w naszym imieniu wykonywał za nas zlecenia kupna, bądź sprzedaży.

Co to jest hossa na giełdzie?

Światowa gospodarka rządzi się swoimi prawami. Rynek nie porusza się prostoliniowo. Hossa i bessa to jego naturalne cykle.

Hossa oznacza moment w którym rynek jest w dobrej kondycji, koniunktura gospodarcza trwa w najlepsze, a inwestorzy są bardzo optymistycznie nastawieni do jej przyszłości. Hossa może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Podczas niej wyceny akcji spółek giełdowych podążają głównie w jednym kierunku – ku górze. W trakcie trwania hossy większość ludzi przeżywa znaczące polepszenie swojego standardu życiowego, kredyty są z reguł łatwiej dostępne, łatwo pokusić się o ryzykowniejszą inwestycję, można pozwolić sobie na zakup mieszkania, czy budowę domu. Ceny towarów i usług w trakcie trwania hossy zachowują się stosunkowo przewidywalnie, a to ze względu na stabilną inflację i przyrost pieniądza w obiegu. Niestety po latach hossy, często przychodzi też odreagowanie.

Co to jest bessa na giełdzie?

Moment w którym następuje krach na giełdzie, wyceny akcji szybują w dół, zaczyna się ogólny niepokój wśród inwestorów, ale też i przeciętnych obywateli, nazywa się bessą. Podczas bessy rynki giełdowe i światowe gospodarki przeżywają ciężki okres. Ludzie szukają oszczędności i nie są już skorzy do inwestycji, a wariacje cenowe towarów i usług wymagają interwencji państwowych np. w postaci zmiany stóp procentowych.

Dodaj komentarz