Udzielanie pożyczek i kredytów jest domeną banków oraz instytucji pozabankowych. Jednak niezbędne pieniądze możemy pozyskać także z innych źródeł. Popularnym rozwiązaniem jest pożyczanie gotówki od rodziny i znajomych. Czy wiesz, że możesz pożyczyć je także od osób obcych, które jednak nie są bankiem? Na tym właśnie polegają pożyczki społecznościowe. Zobacz, czym są pożyczki społecznościowe i jak je uzyskać.
Czym są pożyczki społecznościowe?
Pożyczki społecznościowe https://splatakredytow.pl/pozyczki-spolecznosciowe/ są alternatywą dla kredytów, chwilówek i innych produktów finansowych dostępnych w bankach i firmach pożyczkowych. Należy jednak wiedzieć, że pożyczka społecznościowa nie jest kredytem. Jaka jest więc różnica? Pożyczki społecznościowe nie są udzielane w ramach działalności gospodarczej. Jest to natomiast pożyczka w firmie umowy cywilnoprawnej. Umowa pożyczkowa zawierana jest bezpośrednio między osobami fizycznymi. Przedmiotem jest określona kwota pieniężna, udzielana przez jedną osobę fizyczną drugiej osobie fizycznej.
Social lending, czyli forma pożyczek społecznościowych nie jest jeszcze popularną opcją w Polsce. Chociaż coraz więcej osób się na nie decyduje. Wynika to z tego, że nie mamy 100-procentowego zaufania do obcych osób, które nie są bankiem. Należy jednak wiedzieć, że pożyczki społecznościowe również podlegają zabezpieczeniom. Te pozyskane ze sprawdzonych źródeł są jak najbardziej bezpieczne.
Gdzie mogę uzyskać pożyczkę społecznościową?
Pożyczek społecznościowych najlepiej szukać na specjalnych portalach ogłoszeniowych. W tym celu powstają wyspecjalizowane serwisy społecznościowe, na których możemy znaleźć chętnych pożyczkodawców. Taka forma zobowiązania finansowego jest łatwiejsza w uzyskaniu niż kredyt czy nawet chwilówek. Z pożyczką społecznościową wiąże się minimum formalności, chociaż to tak naprawdę zależy od ustaleń i preferencji obydwu stron. Decydując się na pożyczkę społecznościową mamy opcje negocjacji bezpośrednio z pożyczkodawcą. Dzięki temu możemy liczyć na korzystniejsze warunki. Inaczej niż w przypadku banku, gdzie mamy dostęp tylko do konkretnej oferty i przedstawiciela.
Ofertę pożyczki społecznościowej możemy także znaleźć przy pomocy pośrednika kredytowego. Ekspert staje się pomostem pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Sprawdzi naszą umowę oraz zadba o to, żeby była ona uczciwa. Z pomocą pośrednika kredytowego możemy uniknąć zarówno trafienia na osobę nieuczciwą, jak i zniwelujemy szanse na kłopoty prawne związane z umową.
Czy pożyczki społecznościowe są opłacalne?
W związku z tym, że oferty pożyczek społecznościowych wystawiane są przez osoby prywatne, różne mogą być ich warunki. Niektóre są znacznie korzystniejsze niż oferty bankowe, inne – niekoniecznie. Dlatego decydując się na pożyczkę społecznościową, należy dokładnie przeanalizować różne oferty oraz ich aspekty. Zazwyczaj jednak wiążą się one z mniejszą ilością formalności oraz niższym zabezpieczeniem, dlatego też są opłacalne.