Być może nie zdawałeś sobie z tego do tej pory sprawy, ale możesz być jedną z osób, które nieświadomie demonizują pieniądze w swojej głowie. Być może czujesz do nich niechęć, uważasz, że są źródłem zła na świecie, a osoby, które dążą nieustannie do pomnażania swojego majątku, są dla Ciebie obrzydliwe i bez serca. A przecież pieniądze nie są same w sobie czymś złym, a wręcz przeciwnie, są nam bezwzględnie potrzebne.
Zaszczepiona niechęć do pieniądza
Wiele osób przekonanie o tym, że pieniądze są złe, wyniosło z domu. Cechuje to szczególnie biedniejsze rodziny i takie, które żywią się chętnie zazdrością. Łatwiej jest nam zaakceptować to, że ktoś posiada pożądane przez nas dobra, kiedy będziemy sobie wmawiać, że pieniądze są czymś niemoralnym albo niewłaściwym. Rodzice wmawiają swoim dzieciom, że pieniądze są brudne i powinniśmy skupić się na ważniejszych wartościach w naszym życiu. I o ile w takim przekazie nie ma niczego złego, to wszystko zależy od jego tonu. Jeśli dziecko wychowuje się w domu, w którym gardzi się bogatymi osobami i jednocześnie nie uczy się prawidłowo gospodarować pieniędzmi, dzieciom może przejąć takie toksyczne wzorce myślowe, a w konsekwencji postrzegać gotówkę jako coś złego, niewłaściwego albo wręcz niemoralnego.
Ukrywanie zazdrości pod płaszczem naszej moralności
Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pieniądze są dla nas naprawdę bardzo ważne, ale niestety jednocześnie nie możemy mieć ich w takich ilościach, w jakich byśmy chcieli. To często powoduje pojawienie się zazdrości, często jej niezdrowej strony. W związku z tym, że zazdrość jest raczej kojarzona jako coś negatywnego, staramy się znaleźć dla niej usprawiedliwienie i zmienić ją w inną emocję. W ten sposób zamiast nienawiści pojawiającej się jako skutek naszej zazdrości, staramy się sprawić, żeby ta druga osoba zasłużyła sobie na naszą złość. A najprościej jest wmówić sobie w tym celu, że ona sama jest niemoralna. Że zarabianie pieniędzy jest złe albo że zdobył je w niewłaściwy sposób. Czasami pojawia się też wtedy nienawiść do pieniądza i przekonanie, że skoro go nie mamy, to jesteśmy lepszymi ludźmi.
Błędne przekonania o pieniądzach
Często nasza niechęć do pieniądza rodzi się ze złych przekonań o nim. Na przykład wierzymy, że pieniądze przeszkadzają nam w znalezieniu prawdziwej miłości, że kobiety są pazerne, a mężczyźni skupiają się za bardzo na zarabianiu kosztem rodziny. Przez takie podejście bardzo często mylnie patrzymy na pieniądz jako coś złego. Tymczasem to nie jego wina, że ludziom tak na nim zależy. Gdyby nie było gotówki, w taki sam sposób zachowywaliby się przy każdej okazji zdobycia czegoś cennego. Prawda jest taka, że pieniądze są nam potrzebne, aby gospodarka mogła działać sprawnie i bez większych nieporozumień. Jeśli zupełnie znienawidzimy nasz środek płatności, będzie nam znacznie trudniej pogodzić się z pracą i wyrzeczeniami. Zdrowe nastawienie do pieniądza to przepis na zdrowsze życie.