Budżet domowy, czyli skrupulatnie zaplanowane na podstawie dochodu wydatki, to sposób na rozsądne i świadome zarządzanie swoimi finansami.
Chociaż jego opracowanie wymaga wysiłku i czasu, w skali długookresowej jest niezwykle opłacalne, bowiem pozwala Ci racjonalnie określić swoje potrzeby, a także zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy.
Odpowiednio zaplanowany budżet domowy, w którym wzięte są pod uwagę oszczędności, a wydatki są adekwatne do dochodów, to klucz do finansowego sukcesu. Rodzi się jednak pytanie jak go odpowiednio zaplanować i jak go prowadzić?
Po co mi budżet domowy?
Budżet gospodarstwa domowego według definicji oznacza zestawienie dochodów wszystkich domowników oraz ich wydatków zgodnie z przeznaczeniem. Co więcej, porównanie przychodów i wydatków z poprzedniego okresu budżetowego jest obrazem naszej sytuacji finansowej, po analizie której jesteśmy w stanie w bardziej przemyślany sposób zaplanować wydatki na kolejny miesiąc. Racjonalne dysponowanie środkami pieniężnymi nie tylko da nam kontrolę na finansową sferą naszego życia, ale również przyczyni się do oszczędniejszego stylu życia.
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem w planowaniu budżetu domowego powinien być cel, który ma nam przyświecać w trakcie całego okresu budżetowego. Warto zapisać go na kartce papieru i wyeksponować w widocznym miejscu, aby codziennie był dla nas motywacją.
W następnym kroku wybierz formę prowadzenia budżetu. Budżet domowy ze względów wygody powinien posiadać formę pisemną. Możesz w tej kwestii posłużyć się tradycyjnym zeszytem, skorzystać z elektronicznego arkusza kalkulacyjnego lub darmowego programu przeznaczonego specjalnie do prowadzenia budżetu, który znajdziesz w sieci. Wybór formy budżetu należy do Ciebie, pamiętaj jednak, że musisz mieć do niego stały i nieograniczony dostęp, aby w każdej chwili móc się do niego odwołać.
Bilans za poprzedni okres
Zanim zaczniesz planować swoje wydatki na kolejny miesiąc, musisz ocenić swoją przeszłość finansową. W tym celu sporządź bilans swoich dochodów i wydatków z poprzedniego okresu. Wypisz wszystkie wydatki, dzieląc je na poszczególne kategorie, np.:
koszty stałe, jak np. rachunki, bilet miesięczny na komunikację miejską,
wydatki na jedzenie,
wydatki na zakupy odzieżowe,
pieniądze na rozrywkę i przyjemności,
inne wydatki.
Dany bilans będzie odzwierciedleniem Twojej sytuacji finansowej. Na jej podstawie będziesz mogła wyselekcjonować obszary, w których możesz zaoszczędzić. Może się również okazać, że wydajesz pieniądze na rzeczy, których rzeczywiście nie potrzebujesz, dlatego na kolejny miesiąc swoje wydatki zaplanujesz bardziej precyzyjnie.
Planowanie wydatków
Na planowanie wydatków nie ma jednolitej recepty. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Należy pamiętać jednak, że szacunki te muszą być realne do wykonania. Kolejną zasadą jest to, że wydatki nie mogą przekraczać dochodów. Jeżeli masz problem z utrzymaniem gotówki przy sobie, wydziel sobie określone kwoty gotówki, które możesz wydać w danym tygodniu lub dniu. Stosowanie limitów gotówkowych sprawdza się również podczas robienia zakupów. Jeżeli posiadasz zobowiązanie finansowe za zaciągniętą szybką pożyczkę gotówkową lub kredyt, koniecznie weź pod uwagę ich spłatę w swoim budżecie.
Jak prowadzić budżet?
Znasz swój cel, masz przygotowane zestawienie za poprzedni okres, opracowałaś plan na bieżący miesiąc, czas przejść do jego realizacji. Bezwzględnie staraj się przestrzegać wszystkich zamieszczonych w planie punktów. Pod koniec każdego dnia lub tygodnia, uzupełniaj na bieżąco ile wydałaś i na co. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się rachunki i paragony. Pamiętaj, aby nie odchodzić od kasy w sklepie bez paragonu. Wszystkie rachunki wkładaj do przeznaczonego do tego celu pudełka, teczki lub koperty. W ten sposób nawet najmniejszy wydatek nie umknie Twojej uwadze.