Księgowość – co to jest i czym zajmuje się księgowa Katowice?

Księgowość – co to jest i czym zajmuje się księgowa Katowice?

Księgowa to zawód, o którym z pewnością słyszała większość osób. Zazwyczaj kojarzymy go z pracą przy biurku ze stertą dokumentów i kalkulatorem. Nie jest to do końca błędne skojarzenie, ponieważ rzeczywiście znaczna część dnia pracy księgowej przebiega przy biurku nad dokumentami. Coraz więcej firm korzysta z usług profesjonalnych biur rachunkowych, ponieważ jest to duża oszczędność czasu oraz nerwów. Zobacz, czym jest księgowość i jakimi dokładnie zadaniami zajmuje się księgowa Katowice w ciągu swojego dnia pracy.

Na czym polega księgowość?

Księgowość to element rachunkowości, który łączy się z systemem ewidencji gospodarczej. Polega ona na rejestracji zdarzeń, które miały wpływ na zmiany w majątku jednostki gospodarującej. Księgowość określa także źródła finansowania spółek, przedsiębiorstw lub działalności gospodarczej. Jest to złożony i sformalizowany proces mający na celu zapis wszystkich elementów, które składają się na majątek jednostki gospodarującej.

Dzięki księgowości właściciel firmy lub innego podmiotu może racjonalnie planować swoje wydatki oraz je kontrolować. Księgowość umożliwia też prawidłowe rozliczanie się z Urzędem Skarbowym oraz innymi instytucjami państwowymi. Każda firma, która chce legalnie działać w Polsce, powinna prowadzić księgowość, odprowadzać podatki oraz składki.

Księgowość jest niezbędna, aby prowadzić księgi rachunkowe, kontrolować majątek, dokonywać wyceny aktywów i pasywów, sporządzać sprawozdania finansowe itd. Możliwe jest samodzielne prowadzenie księgowości, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Bez znajomości przepisów łatwo o popełnienie błędu, który może przynieść negatywne skutki.

Czym zajmuje się księgowa?

Zakres obowiązków księgowej jest o wiele większy, niż mogłoby się niektórym wydawać. Większość biur rachunkowych posiada w swojej ofercie usługi księgowo-podatkowe, kadrowo-płacowe i finansowo-doradcze. W ramach tych usług możesz skorzystać m.in. z prowadzenia księgi rachunkowej oraz księgi przychodów i rozchodów, rozliczenia podatków, przygotowywania umów o pracę, ustalania wymiaru urlopów, obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To tylko część z szerokiej oferty biur rachunkowych.

Księgowe zajmują się wieloma sprawami związanymi z finansami i poprawnym funkcjonowaniem firm. Taka pomoc jest niezbędna zarówno w małych, jak i dużych firmach. W czasie, gdy księgowa będzie zajmować się dokumentacją, Ty możesz poświęcić czas na rozwój swojej firmy oraz inne sprawy, które są z nią związane. Unikniesz też ryzyka powstania błędów w dokumentacji i rozliczaniu się z instytucjami państwowymi.

Dodaj komentarz