Dane dotyczące podmiotów funkcjonujących jako indywidualna działalność gospodarcza lub spółka cywilna nie są utajnione. Dostęp do nich jest powszechny, nieodpłatnie można sprawdzić dane osobowe założyciela, miejsce prowadzenia działalności a także profil biznesu definiowany poprzez kody PKD. Czym one są, jak sprawdzić PKD firmy?
Informacje potrzebne do założenia działalności gospodarczej w Polsce
Rozpoczęcie działalności gospodarczej wbrew pozorom nie jest procesem skomplikowanym. Wniosek o wpis do rejestru posiada zaledwie kilka stron, a jednymi z niezbędnych informacji, jakie we wniosku należy zawszeć, są kody PKD. Zanim jednak przedsiębiorca określi, czym będzie się zajmować, musi uzupełnić wcześniejsze pola.
Osoba składająca wpis do rejestru CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) podaje między innymi:
– dane osobowe (imię, nazwisko, miejsce oraz datę urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania)
– nazwę firmy (koniecznie zawierającą minimum imię i nazwisko)
– pięcioznakowe kody PKD wskazujące na profil działalności
– dane do kontaktu
– adresy związane z działalnością (główny i ewentualne dodatkowe)
– informację o wybranej formie opodatkowania
– informację o powierzonym pełnomocnictwie
Czym są kody PKD?
Rejestr kodów PKD stanowi zbiór pięcioznakowych, składających się z liter i cyfr, symboli, jakie zostały przyporządkowane konkretnym rodzajom działalności. Klasyfikacja PKD opiera się na wielostopniowym podziale. Najpierw bowiem wyodrębniono sekcje od A do U, następnie w obrębie nich wydzielono oznaczone dwoma cyframi działy, a dalszy podział obejmuje grupy i klasy. W ten sposób powstają kody przypisane konkretnym typom działalności. Przykładowo pod znakami 10.92.Z kryje się Produkcja gotowej karmy dla zwierząt domowych, a symbol PKD 47.91.Z oznacza Sprzedaż detaliczną prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.
Witryna CEIDG skarbnicą wiedzy o polskich przedsiębiorstwach
Zweryfikowanie, czym konkretny podmiot się zajmuje, jest banalnie proste. W tym celu wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na platformie CEIDG. Na głównej stronie portalu widoczne są różne grafiki, w tym zielona pod którą widnieje “Znajdź przedsiębiorcę”. Należy wybrać ten odnośnik i po przeniesieniu na kolejną stronę uzupełnić dane szukanego podmiotu. Im więcej danych w rubrykach zostanie umieszczonych, tym łatwiej odnaleźć wpis znajdujący się w kręgu poszukiwań. Jeśli bowiem wpisane zostanie jedynie imię i nazwisko, to przysłowiowych Janów Kowalskich przeglądarka może wykazać wielu.
Po zlokalizowaniu konkretnego wpisu, należy kliknąć niebieski guzik “Szczegóły”. Następnie ukaże się zawartość wpisu. Poniżej podstawowych danych mieszczą się informacje o kodach PKD: zarówno głównym, jak i dodatkowych, jeśli przedsiębiorca takowe wskazał. Obok symbolu wyszczególniono, co ta podklasa obejmuje.