Ile wynosi podatek od darowizny?
Zastanawiasz się czym w świetle prawa jest darowizna? Obawiasz się kwestii podatkowych, które mogą być z nią związane? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a rozwiejemy w nim Twoje wątpliwości!
Czym jest darowizna?
Darowizną mogą być na przykład pieniądze lub dobra, które należą do nas i które z własnej woli przekazujemy komuś innemu, na przykład dlatego, że tak podpowiada nam nasza intuicja. Potwierdza to oficjalna definicja Kodeksu cywilnego, mówiąca, że darowizna jest „formą umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia obdarowanego kosztem jego majątku”. O darowiźnie mówimy więc w sytuacji, gdy dzielimy się naszym majątkiem, tj. przekazujemy na przykład pieniądze z własnej kieszeni lub z posiadane urządzenia. Ponieważ darowizna jest formą umowy, muszą w niej uczestniczyć dwie strony. Jeden jest darczyńcą, który daje np. dom, samochód lub inne dobra, drugi zaś jest biorcą. Oczywiście po obu stronach umowy może tak na prawdę być kilka osób. W praktyce często zdarza się, że rodzice wręczają swoim dzieciom prezenty, na przykład w sytuacji kiedy narodzi się im dziecko lub biorą one ślub, co również uważane jest w tej sytuacji za darowiznę.
Podatek od darowizny
Ustawa o podatkach od spadków i darowizn głównie dzieli obdarowanych na trzy grupy ze względu na bliskość rodzin. Zasady opodatkowania zależą od grupy, do której należy odbiorca. Co ciekawe, pojawia się w tej sytuacji jednak wyjątek – jeśli nabywca prezentu, darowizny, jest bliskim krewnym darczyńcy (tak zwana grupa zerowa) i spełnia określone warunki, w ogóle nie musi płacić od tej darowizny podatku. Grupa zerowa to chociażby małżonek, spadkobierca (przykładowo dziecko), wstępny (np. rodzic), brat lub siostra, macocha czy ojczym. Jeżeli wartość takiej darowizny grupy zerowej spadnie poniżej pewnego limitu, nie ma w zasadzie obowiązku zgłaszania paragonu ani płacenia podatku od kwoty darowizny. Niezgłoszony prezent, darowizna od rodziców skutkuje jego opodatkowaniem na zasadach ogólnych. Oznacza to, że w tym przypadku darowizna wymaga zapłaty stosownego podatku. Co w sytuacji kiedy zapomnisz zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym? Urząd skarbowy potraktuje to najprawdopodobniej jako oszustwo. Zostaniesz obciążony opłatą karną w wysokości 20% stawki podatku. Z reguły podatek od darowizny wynosi od 3 do 20 procent. – w zależności od tego o ile przekroczymy kwotę wolną od podatku oraz od tego jakie powiązania między obdarowanym a darczyńcą. Urząd Skarbowy ukarze Cię, jeśli podczas kontroli ujawni się informacja o niezgłoszonym prezencie, darowiźnie.