Kredyt bankowy to specyficzny rodzaj pożyczki, udzielany tylko przez banki, na długi okres sięgający nawet 10 lat oraz kwotami rzędu 200 000 złotych. Jest on również najbardziej wymagający. Banki, przed udzieleniem takiego kredytu, będą dokładnie weryfikować każdego wnioskującego klienta, zarówno pod kątem zdolności spłaty pożyczki, jak i historii kredytowej. Wiąże się to ze sprawdzeniem większości rejestrów dłużników typu BIK, BIG, KRD czy ERIF. Jeżeli weryfikacja będzie negatywna – w przeszłości mieliśmy problemy z terminowością spłat – najprawdopodobniej spotkamy się z odmową ze strony banku. Nie powinno być to dla nas zaskoczeniem, biorąc pod uwagę maksymalne kwoty kredytów – nikt nie pożyczy dwustu tysięcy złotych niepewnym pożyczkobiorcom.
Kredyt bankowy czy pożyczki pozabankowe?
Jak już wiemy aby otrzymać kredyt w banku należy mieć nienaganną historię kredytową oraz spełniać kilka innych rygorystycznych wymogów. Nieco lepiej sprawa wygląda gdy staramy się o pożyczkę pozabankową, tak zwaną pożyczkę ratalną. Maksymalne kwoty są o wiele niższe – większość parabanków oferuje do 5 000, a nieliczna część do 25 000 złotych. Z okresem spłat jest podobnie – 36 miesięcy wypada dosyć marnie porównując do ofert bankowych sięgających 120 miesięcy. Warto zatem dokładnie sprecyzować swoje potrzeby aby każda decyzja o zaciągnięciu zobowiązania była dokładnie przemyślana, gdyż konsekwencje niespłacenia kredytu w wyznaczonym terminie są bardzo surowe. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy z terminowością spłat, możemy próbować ubiegać się o pożyczkę pozabankową, ponieważ bank najprawdopodobniej nie będzie chciał z nami współpracować.
Nie da się jednoznacznie określić, w którym przypadku klient poniesie mniejsze koszta, firm oferujący pożyczki pozabankowe, podobnie jak i banków, jest na rynku niezliczona ilość. Każdy ma inne warunki, prowizje czy oprocentowania. Często możemy napotkać na ukryte koszty, które równie szybko zwiększają koszty, co wysoka prowizja. Aby wybrać najtańszą ofertę trzeba po prostu poświęcić czas i przejrzeć jak najwięcej możliwości.
Weryfikacje w bankach.
Ubiegając się o kredyt w banku zostaniemy poddani bardzo szczegółowej weryfikacji w wielu rejestrach dłużników. Niemal każdy bank wymaga zgody na odwołanie się do instytucji typu BIK czy KRD aby przejrzeć historie kredytową starającego się o kredyt klienta. Instytucje te zajmują się zbieraniem, gromadzeniem oraz udostępnianiem wszelkich danych odnośnie kredytów wszystkich klientów banków oraz części parabanków. Dodatkowymi wymogami ze strony banków mogą być np. zgoda współmałżonka, otwarty rachunek bankowy w konkretnym banku czy udokumentowane zatrudnienie na umowę o pracę. Zdecydowanie mniejszym rygorem charakteryzują się parabanki, gdzie nie każdy rejestr jest sprawdzany, a pożyczkę możemy otrzymać nawet na oświadczenie o zarobkach lub nawet bez jakiegokolwiek potwierdzenia posiadania stałego źródła dochodu.
Dla kogo jest kredyt bankowy?
Szukając odpowiedniej pożyczki musimy mieć bardzo szczegółowo przemyślane kilka najważniejszych czynników, jak np. kwota czy okres spłat. Kredyty bankowe są zdecydowanie przeznaczone dla osób posiadających źródło stałego dochodu o kwotach nieco wyższych niż najniższa pensja krajowa. Wymagane jest bowiem udokumentowanie swojego zatrudnienia, od którego częściowo zależeć będzie maksymalna kwota pożyczki. Banki sprawdzają zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów, aby unikać niebezpiecznych sytuacji, np. opóźnień w spłacie kredytu czy niewypłacalności pożyczkobiorcy. Jeżeli nie jesteśmy pewni swojej sytuacji zawodowej lub dopiero zaczynamy swoją przygodę z pracą, należy pomyśleć o pożyczkach na raty. Kwoty są znacznie mniejsze, okres spłat jest krótszy, ale za to wymogi są zdecydowanie mniej rygorystyczne. Wystarczy oświadczenie o zarobkach i pozytywne przejście szybkiej weryfikacji online.