Jakie domowe sposoby przeciw siwieniu włosów warto wypróbować?

Jakie domowe sposoby przeciw siwieniu włosów warto wypróbować?

Siwienie włosów to skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu. Niestety, siwe włosy bywają bardzo trudne do zaakceptowania, zwłaszcza przez przedstawicielki płci pięknej. Panowie zdecydowanie gorzej znoszą natomiast łysienie. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym można zapobiec przedwczesnemu siwieniu włosów. Są one naturalne, dlatego efekty w dużej mierze zależą od regularności ich stosowania oraz od naszego zaangażowania. Do metod najbardziej godnych wypróbowania zaliczyć należy na pewno odpowiednio zbilansowaną dietę. Niebagatelne znacznie odgrywa również pielęgnacja kosmyków. Musimy jednak liczyć się z tym, że to, kiedy włosy zaczną nam siwieć zależy w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych. Na te niestety nie mamy żadnego wpływu.

Dlaczego włosy nam siwieją?

Jak już zaznaczono na wstępie, siwienie włosów to efekt starzenia się organizmu. Jest to więc proces naturalny, którego całkowite powstrzymanie jest niemożliwe. Niestety, u niektórych osób, siwe kosmyki zaczynają pojawiać się już po dwudziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i przedstawicielek płci pięknej. Jeżeli nasza mama zaczęła siwieć wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że problem ten dotknie także i nas. Jak zaś przebiega sam proces siwienia włosów? Otóż w naszych mieszkach włosowych z czasem zaczyna kumulować się substancja o nazwie nadtlenek wodoru. Przez to zaś blokowana jest melanina, która odpowiada za kolor naszych włosów. Tak naprawdę, ciężko jednoznacznie stwierdzić po jakim czasie nasze włosy staną się całkiem siwe. Niektóre osoby nawet w bardzo podeszłym wieku mają kosmyki tylko częściowo w kolorze siwym. Na pewno jednak można stwierdzić, że siwe włosy zdecydowanie szybciej zauważalne są u brunetek i brunetów. U osób posiadających kosmyki barwy blond, siwe włosy będą widoczne zdecydowanie później. To samo dotyczy wszystkich tych, którzy posiadają włosy w kolorze określanym jako misi.

Jaka dieta pomoże spowolnić siwienie kosmyków?

Wiele osób pragnie spowolnić naturalny proces siwienia włosów. Na szczęście, jest to możliwe. Wystarczy zainteresować się odpowiednio zbilansowaną dietą. Wydaje się, że bardzo dobrym pomysłem będzie rezygnacja z nadmiaru cukru i niezdrowych, nasyconych tłuszczy w swojej diecie. Trzeba zastąpić je pełnowartościowymi produktami, bogatymi w cynk, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Mowa tu przede wszystkim o witaminie B12. Siwienie włosów może zostać opóźnione także dzięki miedzi oraz kwasom Omega-3. Wiele osób twierdzi, że osoby, które chcą zachować naturalny kolor swoich kosmyków na dłużej, powinny sięgnąć po kefir. Jego systematyczne picie to jedna z naturalnych metod stosowanych przez nasze mamy i babcie. W kefirze nie brak jest bowiem wapnia oraz wspomnianych witamin z grupy B. Ponadto, zawiera on pożyteczne kultury bakterii, które wzmacniają naszą mikroflorę jelitową. Wśród produktów, które mają moc przeciwdziałania przedwczesnej siwiźnie wymienić należy również pietruszkę. Stanowi ona prawdziwą skarbnicę witamin A, C oraz E. Co ważne, wpływają one korzystnie także na naszą skórę oraz paznokcie. Dobrym pomysłem będzie więc wzbogacanie swoich dań o dodatek dużych ilości natki pietruszki. Jeżeli chcemy, możemy także skorzystać z dobroczynnych właściwości drożdży. One także stanowią bogactwo niezwykle cennych witamin z grupy B. Warto także skorzystać z naparów, które wzmacniają ogólną kondycję naszych kosmyków. Mowa tu przede wszystkim o naparach na bazie takich ziół jak skrzyp polny oraz pokrzywa zwyczajna. Systematyczne ich popijanie może doprowadzić do wzmocnienia cebulek. Jeśli więc dokucza nam nadmierne wypadanie włosów, możemy w zaskakująco prosty sposób pozbyć się tego uciążliwego problemu. Bardzo ważne jest jednak to, aby zawsze prowadzić zdrową dietę, a nie tylko przez jakiś czas. W przeciwnym bowiem razie, mowy o w pełni satysfakcjonujących rezultatach być niestety nie może. Jeżeli mamy problem z samodzielnym ułożeniem zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety, skorzystajmy z pomocy doświadczonego dietetyka klinicznego, który przygotuje dla nas ciekawy jadłospis.

Siwienie włosów a pielęgnacja

Wiele przedstawicielek płci pięknej, które zaczynają siwieć, decyduje się na farbowanie swoich włosów. Nie trzeba jednak uciekać się wyłącznie do tej metody. Okazuje się bowiem, że odpowiednia pielęgnacja włosów jest w stanie uchronić nas przed przedwczesną siwizną. Na szczęście, kosmetyki, które pomogą nam powstrzymać siwienie włosów możemy zakupić w każdej drogerii. Można poszukiwać ich także w aptekach. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki o naturalnych składach. Nie ma się temu co dziwić, bo charakteryzują się one dużą skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Wydaje się, że bardzo dobrym pomysłem będzie stosowanie kosmetyków bogatych w kwasy Omega-3 oraz Omega-6. Jak już wspomniano wyżej, substancje te wyjątkowo korzystnie wpływają na stan włosów i są w stanie w znaczącym stopniu opóźnić ich siwienie. W pielęgnacji kosmyków, które zaczynają siwieć przydadzą się również maseczki i odżywki zawierające w swoich składach olej z kiełków pszenicy bądź aloes. Bardzo pomocnym zabiegiem może okazać się również tak zwane olejowanie włosów. Ta metoda pozwala na znaczące spowolnienie procesu siwienia włosów, ale pod warunkiem, że jest stosowana systematycznie. Warto byłoby więc olejować włosy przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki tej metodzie, kosmyki na pewno staną się silniejsze i lepiej odżywione. Jeżeli chcemy, możemy oczywiście zdecydować się na farbowanie swoich kosmyków. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wiele drogeryjnych farb do włosów zawiera w swoim składzie szkodliwe substancje. Alternatywą dla nich mogą być farby o naturalnych składach bądź henna. Niektóre przedstawicielki płci pięknej przepadają jednak za siwymi włosami. Co ciekawe, jest to kolor, który zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Jeżeli nie mamy więc nic przeciwko temu, możemy zdecydować się na naturalny wygląd.

Dodaj komentarz