Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Samodzielne pozycjonowanie stron internetowych – warto czy nie warto?

Wiele osób marzy o tym, aby mieć własną nieruchomość. Niestety kupno mieszkania lub domu wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który pozwoli Ci stać się posiadaczem własnego domu, nawet jeśli nie masz pełnej sumy niezbędnej na zakup nieruchomości. 

Czy jednak oznacza to, że nie musisz mieć żadnych własnych środków finansowych, aby otrzymać kredyt na zakup domu lub mieszkania? Niekoniecznie! Specjalista https://habza.com.pl/ zdradza czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy.

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Z wkładem własnym można spotkać się w przypadku kredytów na wysokie sumy. Będzie on niezbędny m.in. w przypadku kredytów inwestycyjnych czy kredytów hipotecznych. Najprościej mówiąc, jest to określona kwota, która odpowiada części wartości inwestycji np. cenie nieruchomości, która ma być sfinansowana przy pomocy kredytu. Obecnie żaden bank nie finansuje 100% wartości nieruchomości. Od kredytobiorcy wymaga się, chociażby 10% wkładu własnego, a niektóre banki decydują się na finansowanie maksymalnie 80% wartości domu lub mieszkania.

Otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego nie jest na ten moment możliwe. Warto jednak wiedzieć, że dzięki temu, że masz wkład własny, rata kredytu jest mniejsza, a co za tym idzie zaciągnięcie kredytu jest mniej ryzykowne dla Ciebie oraz dla banku. Wkładem własnym może być nie tylko gotówka, istnieją także inne formy wkładu własnego.

Nie tylko gotówka – czyli co może być wkładem własnym?

Wiele osób nie wie o tym, że wkładem własnym kredytu hipotecznego może być nie tylko gotówka. Jeśli nie masz żadnych oszczędności, to Twoim wkładem własnym może być np.:

– inna nieruchomość,

– działka, na której ma zostać zbudowany dom,

– materiał zakupiony w celu budowy lub remontu nieruchomości,

– akcje i obligacje skarbowe.

Warto wcześniej zapoznać się z tym jaki rodzaj wkładu własnego akceptuje konkretny bank. Dobrym pomysłem jest też śledzenie programów rządowych, których zadaniem jest ułatwienie Polakom zakupu własnego mieszkania. Rządowe dopłaty do zakupu nieruchomości zdarzają się stosunkowo często i jeśli spełniasz kryteria programu, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z niego.

Ile wynosi minimalny wkład własny kredytu hipotecznego?

Minimalny wkład własny kredytu hipotecznego w 2022 roku wynosi 20%. Niektóre banki udzielają kredytów hipotecznych z 10% wkładem własnym pod warunkiem, że zostanie on zabezpieczony ubezpieczeniem. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to rozwiązanie dla osób, które mają już oszczędności, ale nie są one na tyle duże, aby pokryć 20% wartości nieruchomości. 

Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz chciał kupić własne mieszkanie lub dom, to warto zacząć wcześniej oszczędzać pieniądze na ten cel. Zgromadzone przez lata oszczędności będziesz mógł przeznaczyć na pokrycie wkładu własnego i łatwiej będzie Ci uzyskać korzystny kredyt hipoteczny. Im więcej własnych środków zgromadzisz tym lepiej, ponieważ rata Twojego kredytu będzie niższa lub będziesz mógł pozwolić sobie na zakup droższej nieruchomości.

Dodaj komentarz