Kredyt refinansujący – czym jest i jak działa?

Kredyt refinansujący – czym jest i jak działa?

Kredyt refinansowy może okazać się szansą na wyjście z długu i uniknięcie jego nieprzyjemnych konsekwencji – np. przekazania sprawy do sądu. Jego przyznanie nie jest jednak gwarantowanie, choć w wielu przypadkach jest ostatnią deską ratunku dla dłużnika. Na czym polega kredyt refinansowy?

 

Kredyt refinansowy – co to takiego?

Kredyt refinansowy to tak naprawdę spłacenie jednego zobowiązania kolejnym – przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego, co wiąże się ze zmianą jego zasad. Bank, który udziela nam takiego zobowiązania w istocie spłaca nasz dług w banku, którego byliśmy wierzycielami – transakcja praktycznie zawsze jest bezgotówkowa, choć zdarzało się już, że instytucje finansowe przyznawały niewielką kwotę dodatkowych środków w zamian za skorzystanie z ich oferty. 

 

Kredyt refinansowy jest więc po prostu nowym kredytem, który służy do spłacenia poprzedniego zobowiązania i poniekąd je zastępuje.Zazwyczaj jednak podstawowe dane zobowiązania, jak np. kwota kredytu (ściślej: jest to kwota, która pozostała nam do spłaty ze “starego” zobowiązania), czy też forma jego zabezpieczenia nie zmieniają się po refinansowaniu. 

 

Różnić się natomiast może ilość pozostałych rat, termin ostatecznej spłaty kredytu, czy też rodzaj lat (stałe lub malejące).

 

Kto może skorzystać z oferty kredytu refinansowego?

Warunki przyznawania kredytu refinansowego teoretycznie nie różnią się wiele od warunków udzielania tradycyjnego kredytu konsumpcyjnego. Na pozytywne rozstrzygnięcie wniosku nadzieję mieć może każda osoba, która spełniałaby warunki niezbędne do otrzymania klasycznego kredytu. 

 

Ponadto, aby zaciągnąć kredyt refinansowy, należy mieć już aktywne zobowiązanie w innym banku. Oczywiście, nasza zdolność kredytowa powinna gwarantować terminową spłatę kwoty udzielanego kredytu (dług, jakim jest “stary” kredyt gotówkowy nie jest brany pod uwagę przy jej obliczaniu. Wreszcie, aby kredyt refinansowy został przyznany, należy zgodzić się na transakcję bezpośrednią (między bankiem refinansującym, a tym, w którym jesteśmy zadłużeni).

 

Kiedy kredyt refinansujący nie zostanie nam przyznany?

Oczywiście, jak w przypadku każdego innego zobowiązania – bank ma prawo odmówić udzielenia takiego finansowania. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy uzna on, że nasza aktualna zdolność kredytowa jest niewystarczająca. Ponadto instytucje te niezbyt chętnie podchodzą do tematu refinansowania niewielkich, bliskich spłaty kredytów krótkoterminowych, nie widząc w tym dla siebie korzyści. Kredyt refinansujący na pewno nie zostanie zaś przyznany na spłatę chwilówki, ratalnej pożyczki w parabanku, czy innego zobowiązania nie udzielonego przez bank.

Dodaj komentarz