Kredyty samochodowe – w jakich przypadkach się sprawdzą?

Kredyty samochodowe – w jakich przypadkach się sprawdzą?

W zależności od stanu, wieku, typu i modelu, zakup pojazdu może być inwestycją opiewającą na od kilku tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych. W wielu przypadkach taką inwestycję trudno jest zrealizować z własnych oszczędności, więc pojawia się potrzeba skorzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a więc na przykład z kredytów.

Z uwagi na fakt, że bardzo wiele osób i firm decyduje się na zakup pojazdu na kredyt, powstał specjalny produkt finansowy dedykowany właśnie takim klientom. Mowa tutaj o tak zwanym kredycie samochodowym, który obecnie jest dostępny w większości czołowych polskich banków. W jakich przypadkach warto sięgnąć właśnie po ten typ kredytu? Dlaczego warto się nim zainteresować?

Kredyty samochodowe pozwalają sfinansować różnego rodzaju pojazdy

Nazwa kredyt samochodowy jasno wskazuje, że mamy do czynienia z zobowiązaniem celowym, udzielanym na zakup pojazdu mechanicznego. Jednocześnie warto wiedzieć, że za jego pomocą można sfinansować nie tylko samochód, ale także na przykład motocykli, quadów i skuterów, a nawet łodzi. Dodatkowo, kredytobiorca ma bardzo wiele możliwości w zakresie stanu pojazdu i tego, kto może być jego sprzedawcą. Za pomocą kredytu samochodowego można zakupić pojazdy nowe, ale też używane (zarówno te o niewielkim stażu, jak i starsze modele), od dealerów, z komisów lub od osób prywatnych.

Wśród największych zalet tego typu zobowiązań można wymienić atrakcyjne warunki finansowania (zarówno w zakresie okresu spłaty, jak i maksymalnej kwoty kredytu i jego parametrów) oraz uniwersalność. Jest ono dostępne nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla firm. Warto pamiętać, że w przypadku zakupu pojazdu na kredyt dla firmy, przedsiębiorca uzyskuje możliwość zaliczenia części odsetkowej raty w poczet kosztów uzyskania przychodu, co z kolei pozwala obniżyć podstawę opodatkowania i zmniejszyć wysokość podatku dochodowego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu samochodowego?

Rozważając różne oferty kredytów samochodowych, warto zwrócić uwagę na to, jakie poszczególni kredytodawcy mają wymagania w zakresie pojazdów będących przedmiotem kredytu, a także niezbędnych dokumentów. Podobnie, jak w przypadku innych typów zobowiązań, należy także porównać parametry poszczególnych propozycji, które wpływają na ich ostateczny koszt, a więc między innymi oprocentowanie i prowizję za udzielenie zobowiązania.

W przypadku zakupu pojazdu często ogromną rolę gra czas. Jeśli chcemy zaciągać kredyty samochodowe w Poznaniu w jak najkrótszym czasie, a jednocześnie nie pomylić się przy wyborze oferty i spłacać zobowiązanie na korzystnych warunkach, najlepiej brać kredyt nie samodzielnie, a z pomocą wykwalifikowanego eksperta finansowego.

Ekspert Finansowy Poznań

Plac Andersa 5
Poznań, 60-101
woj. wielkopolskie

Dodaj komentarz