Od czego zależą ceny przesyłek kurierskich?

Od czego zależą ceny przesyłek kurierskich?

Kiedy robimy zakupy w sklepie internetowym, wiemy, że będziemy płacić za ich dostarczenie. Mamy jednak nadzieję, że firma kurierska, dostarczająca przesyłki, zaoferuje nam jak najniższe stawki. Po co przepłacać. Jednak, czy faktycznie przesyłki kurierskie są tanie?

Od czego to zależy cena usług?

Ceny uzależnione są one od wielu czynników. Po pierwsze od odległości, czyli od tego jak daleko nasza przesyłka ma być przewieziona. Najtańsze są przesyłki miejskie, czyli przewożone w obrębie jednej aglomeracji miejskiej. Natomiast najdroższe są przesyłki międzynarodowe, a zwłaszcza dostarczane droga lotniczą.

Ceny zależą również od wielkości i wagi przesyłki. Najczęściej stosuje się tzw. wagę wymiarową (wagę gabarytową), która stanowi iloczyn wszystkich wymiarów paczki (długości, szerokości, wysokości), podzielony przez wskaźnik podany przez przewoźnika. Jeżeli waga gabarytowa jest większa od rzeczywistej wagi przesyłki, wówczas przewoźnik nalicza cenę według wagi gabarytowej. Dodatkowe opłaty pobierane są jeśli paczki mają wymiary większe, niż te, które dana firma określiła w swoim regulaminie. Należy zatem pamiętać, że tanie przesyłki kurierskie, to nie zawsze te o najmniejszej wadze.

O cenie przewozu decydują też opłaty za usługi dodatkowe takie jak: niestandardowe wymiary paczki, ubezpieczenie przesyłki, dostarczenie w soboty lub w wybranych przez nas godzinach. Dodatkowe opłaty stosuje się przy tzw. przesyłkach pobraniowych, które pozwalają na zapłacenie za zakupiony towar przy jego odbiorze. Niektóre firmy kurierskie uzależniają opłatę od kwoty pobraniowej.

Jak znaleźć tańszego przewoźnika?

Oczywiście jest możliwe znalezienie firmy, która proponuje tanie przesyłki kurierskie. Jednak nie można zapominać o zdrowym rozsądku. Może się bowiem okazać, że niższe ceny oznaczają konieczność rezygnacji z niektórych usług dodatkowych.

Bardzo popularna metodą wyszukiwania firm kurierskich jest skorzystanie z internetowych porównywarek usług. Pomagają one porównać ceny poszczególnych przewoźników oraz sprawdzić opinie korzystających z ich usług klientów.

Dobrym sposobem na znalezienie tańszego przewoźnika jest skorzystanie z pomocy brokera kurierskiego, czyli sklepu internetowego zajmującego się sprzedażą usług kurierskich.

Brokerzy na ogół współpracują z kilkoma firmami kurierskimi, a dzięki stałej liczbie zleceń mają możliwość negocjowania cen przesyłek. Dzięki temu oferują konkurencyjne na rynku ceny lub różnego rodzaju promocje.

Można znaleźć tanie przesyłki kurierskie ale należy pamiętać, że tanie nie oznacza darmowe. Firmy kurierskie mają samochody, które wymagają napraw. Ceny benzyny bardzo często się zmieniają. Kosztowne jest również zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników i ich godziwe wynagrodzenie. W niektórych przypadkach tańsze usługi oznaczać będą, że ich standard może być obniżony. Choć oczywiście duża konkurencja na rynku usług logistycznych pozwala nam klientom, cieszyć się coraz ciekawszymi ofertami firm kurierskich.

Dodaj komentarz