Kilka lat temu osoby zadłużone lub poważnie zadłużeniem zagrożone nie miały absolutnie żadnej pomocy ze strony banku – albo do końca spłacały swój dług, albo musiały się liczyć z działaniami komornika lub firmy windykacyjnej. Dzisiaj na szczęście sytuacja znacznie się zmieniła, a banki znalazły sposób na to, aby na zadłużonych osobach dodatkowo zarabiać.
Co to jest konsolidacja kredytów?
Tym sposobem, praktykowanym z ogromnym powodzeniem do dzisiaj, jest konsolidacja kredytów. To proces polegający na połączeniu kilku różnych źródeł – często pochodzących z różnych banków, parabanków – zobowiązań finansowych (pożyczek, kredytów) w jeden wspólny kredyt. Zyskuje on wtedy jedno i stałe oprocentowanie, nowy czas spłaty zobowiązania i nowe raty, dostosowane wysokością do możliwości finansowych wnioskodawcy.
Konsolidacja często jest wykorzystywana w przypadku łączenia kredytów konsumenckich, czyli np. na samochód, zakupy w sklepie, wczasy; rzadziej mamy z nią do czynienia przy inwestycjach wartych kilkaset tysięcy złotych, np. kredytach hipotecznych albo mieszkaniowych.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że oferta konsolidacji kredytowej nie znajduje się w ofercie każdego banku. Zazwyczaj można ją spotkać u tych przedstawicieli rynku bankowego, którzy ukierunkowani są na klientów indywidualnych. Można również skorzystać z ofert parabanków oraz instytucji finansowych działających poza ustawą o bankowości – czyli różnego rodzaju firm i spółek finansowych.
Dla kogo jest przeznaczona?
Co ważne, taki proces może być wykorzystany zarówno w przypadku kredytów osoby indywidualnej, prywatnej, jak i w przypadku firmy albo spółki, która chce w ten sposób zbilansować swoje wydatki. Oczywiście każda sytuacja jest rozpatrywana osobno, dlatego firmy raczej otrzymują kredyty konsolidacyjne na nieco wyższe oprocentowanie niż osoby prywatne.
Ważną cechą charakterystyczną, która odróżnia kredyt konsolidacyjny od innych kredytów, jest przede wszystkim to, że można go znacznie łatwiej i szybciej uzyskać. Umowa zawierana jest przy minimalnych formalnościach i równie minimalnej biurokracji, ponieważ banki już dysponują pełnym rozeznaniem – wiedzą o wysokości naszego zadłużenia i mają wgląd w to, w jaki sposób było spłacane (czy z opóźnieniami, czy też normalnie).
Czy warto z niej skorzystać?
Konsolidacja jest bardzo ważnym i cennym elementem pomocy finansowej skierowanej ku osobom zadłużonym. Z tego też powodu bardzo często jest wybierana jako alternatywa dla kolejnego kredytu, którego banki nie chcą już udzielać ze względu na niepewną sytuację ekonomiczną wnioskującego.
Najlepsze kredyty konsolidacyjne odgrywają istotną rolę w całym procesie oddłużeniowym, a korzystanie z nich jest zalecane przez wielu ekspertów i doradców finansowych – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dzięki skorzystaniu z takiej oferty można nie tylko wyjść z długów, rozkładając swoje zobowiązania względem banku na dłuższy czas i na mniejsze raty. Można również bardzo prosto i skutecznie unormować i zoptymalizować swoją sytuację finansową, a poprzez połączenie paru kredytów w jeden, znacznie zaoszczędzić na odsetkach i prowizjach, które trzeba opłacać swoim wierzycielom.