Konto firmowe – dlaczego warto je założyć?

Planujesz założenie własnej firmy i zastanawiasz się, czy konieczne jest do tego konto firmowe? W niektórych przypadkach założenie oddzielnego rachunku bankowego dla firmy jest konieczne. Bez względu na to, czy przedsiębiorca ma taki obowiązek, warto to zrobić, gdyż wiąże się to z dużą ilością korzyści. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Konto firmowe – dlaczego warto je założyć?

Prowadzenie własnej firmy to spore wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Z największą liczbą trudności mamy do czynienia w szczególności na początku działalności. To wtedy konieczne jest przygotowanie odpowiedniego biznesplanu oraz dopełnienie wszystkich formalności związanych z założeniem firmy. Jedną z kwestii, nad którą warto zastanowić się na tym etapie, jest założenie firmowego konta bankowego. Warto również dodać, że w niektórych przypadkach jest to obowiązkiem przedsiębiorcy. Jakie są zalety posiadania konta firmowego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu. 

Konto firmowe – kiedy jest obowiązkowe?

Przedsiębiorca zakładający własną firmę zwykle nie ma obowiązku posiadania specjalnego konta firmowego. W takiej sytuacji wszelkich rozliczeń może dokonywać z pomocą prywatnego rachunku. Istnieją jednak przypadki, w których założenie konta firmowego należy do obowiązków przedsiębiorcy. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacji, w której stroną dokonywanego lub przyjmowanego przelewu jest inny przedsiębiorca, a także kiedy wartość danej transakcji wynosi co najmniej 15 tys. zł. Płatność musi być wtedy dokonana na konto znajdujące się na białej liście podatników VAT. W wykazie tym nie może znaleźć się prywatny rachunek osobisty i właśnie dlatego konieczne jest założenie firmowego konta.

Korzyści posiadania konta firmowego

Każdy przedsiębiorca, który nie ma obowiązku posiadania konta firmowego i zastanawia się jedynie nad wykorzystaniem rachunku osobistego, powinien przemyśleć jednak założenie specjalnego konta dla swojej działalności. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu znacznie ułatwi sobie zarządzanie finansami własnego biznesu. Rachunek wykorzystywany w celach prywatnych i biznesowych może komplikować kwestię rozgraniczenia transakcji osobistych oraz tych wykonywanych w związku z prowadzeniem firmy. Może to powodować problemy w trakcie kontroli skarbowej i możliwość ukarania przedsiębiorcy. Sam wybór oraz założenie konta nie powinien być dużym problemem, w szczególności jeśli w trakcie skorzystamy z wygodnego rankingu kont firmowych. Na takiej specjalnie stworzonej liście szybko będziemy w stanie znaleźć idealną ofertę konta firmowego. 

Dodaj komentarz